Karadeniz savaşın cephesi mi oluyor

Rusya ile Ukrayna ortasında devam eden savaş Karadeniz’de de tansiyonu yükseltiyor. Tahıl muahedesini askıya aldıktan sonra üst üste her akşam Ukrayna’nın liman kenti Odessa’yı vuran Rusya, artık de Ukrayna tahılının dünya pazarlarına ikinci çıkış kapısı olan Tuna Nehri’ni gaye aldı. Rus ordusu üç gündür Ukrayna ile NATO üyesi Romanya ortasındaki hududu belirleyen Tuna Irmağı üzerindeki limanları füzeler ve dronlarla vuruyor.

NATO HUDUDUNA 300 METRE

Önceki gün Romanya’ya yalnızca 300 metre aralıktaki Reni Limanı, 15 adet İran üretimi “Şehit” dronuyla vuruldu. Limanda gemilere yüklenmeyi bekleyen yaklaşık 5 bin ton tahılın bulunduğu üç depo isabet aldı. Rusya Tuna üzerindeki İzmail, Kiliya ve Ust-Dunaysk limanlarını da bombaladı. Rus hava hücumlarının bu tempoda devam etmesi durumunda, Ukrayna’nın tahıl koridoruna alternatif olarak devreye sokmayı düşündüğü yıllık 25 milyon ton ihracat kapasitesine sahip dört liman lojistik bakımından kullanılamaz hale gelebilir.

ÖNCE GAZ, ŞİMDİ BUĞDAY

Romanya Devlet Başkanı Klaus Iohannis gelişme sonrası Karadeniz’de güvenliğin risk altında olduğunu söyledi. Ukrayna lideri Volodimir Zelenski de “Ruslar birinci evvel doğalgaz ve petrolü Batı’ya karşı silah olarak kullandı. Akabinde Ukrayna dahil dünyanın birçok bölgesinde tetikledikleri savaşlarla sistemsiz göçü kullandı. Artık de Ukrayna limanlarını yerle bir etmeyi hedefleyerek dünyada açlık krizi yaratmanın peşinde. Dünya, Rusya idaresinin bu şantajına boyun eğmemeli” dedi.

RUS GEMİSİNE SALDIRI

Tahıl muahedesinin bozulmasının akabinde taraflar, birbirlerinin gemilerini yasal gaye ilan etmişti. Dün Ukrayna’ya ilişkin insansız deniz araçları Karadeniz’de seyreden “Sergey Kotov” isimli Rus kıyı güvenlik gemisine hücum gerçekleştirdi. Rusya Savunma Bakanlığı, deniz taşıtlarının gemiye ziyan vermeden uzak uzaklıkta vurulduklarını duyurdu. Fakat bağımsız askeri uzmanlar, Rus kıyı güvenlik gemisinin kısmen hasar gördüğünü belirtti.

ÇEVRE FACİASI YAŞANABİLİR

Karadeniz’de Rusya’ya hizmet eden öbür ticari gemi ve tankerlerin amaç haline gelmesinden korkulurken, Rus petrol ihracatının değerli bir kısmı, Novorosiysk Limanı üzerinden Türkiye Boğazları vasıtasıyla gerçekleştiriliyor. Karadeniz sularına taşınan savaşta bu tankerlerin amaç olması durumunda büyük bir etraf felaket yaşanmasından tasa ediliyor.

BİLGİ NOTU:

Ukrayna işgali mühletince NATO üyesi Polonya topraklarına füze düşen iki hadise yaşanmış, biri mevtle sonuçlanmıştı. Lakin her iki olayda da NATO toprakları direkt amaç alınmamış, füzelerin Ukrayna hava savunma sistemi tarafından önlenmesiyle modülleri hudut ötesine düşmüştü. Tuna Nehri’ndeki hücum ise NATO toprağı olan Romanya’ya yalnızca 300 metre ötede yaşandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir