İzmir’deki ‘Müsilaj 2 Operasyonu’nda 10 tutuklama

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Daire Başkanlığı uyumunda 20 vilayette başlatılan ‘Müsilaj-2 Operasyonu’ kapsamında, İzmir’de 2 organize hata örgütüne yönelik operasyon düzenlendi. Vilayet Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü gruplarınca, ‘Camgöz’ ve ‘Beldekler’ çetelerine yapılan baskınlarda 20 kuşkulu, gözaltına alındı.

Mesken ve araçlarda yapılan aramalarda; 5 pompalı tüfek, 3 tabanca ve bunlara ilişkin fişek ve mermiler ile çeşitli uyuşturucu unsurlar, çek ve senetler ele geçirildi. Gözaltına alınan şüphelilerden 11’inin Beldekler, 9’unun ise Camgöz çetesi ismine faaliyet yürüttüğü öğrenildi.

Polisteki süreçleri tamamlanan 20 şüpheliden 1’i emniyetteki sözünün akabinde salıverilirken, 19’u dün adliyeye sevk edildi. Şüphelilerden 10’u tutuklanırken, 6’sı isimli denetim koşuluyla olmak üzere 9’u hür bırakıldı.

CAMGÖZ ÇETESİNİN CİNAYET VE YARALAMA SUÇLARI

Operasyon düzenlenen Camgöz çetesinin üyesi oldukları ileri sürülen 39 kişi hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianame, İzmir 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nce kabul edilmişti.

Sanıklar hakkında ‘suç işlemek gayesiyle kurulan örgüte üye olmak’, ‘kasten yaralamaya teşebbüs’, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’, ‘mala ziyan verme’, ‘ateşli silahlar ve bıçaklar ile öteki eşyalar hakkındaki kanuna muhalefet etmek’, ‘silahla yağmaya teşebbüs’ üzere cürümlerden dava açılmıştı.

Camgöz çetesi üyelerinin İzmir’in Foça ilçesinde manav işleten İsmail K.’yi, Foça Belediye Lideri’nin azmettirmesi ile silahla yaraladığı argüman edilmişti. Ayrıyeten 4 Haziran’da Karşıyaka tribün lideri Dobo Metin lakaplı Metin Aslan ile Karşıyaka’da berber dükkanı işleten Yener Edis’in öldürülmesi olayları ile ilgili de tekrar Camgöz çetesi üyelerinin isimleri geçmişti.

BİRÇOĞU BİREBİR AİLEYE MENSUP

Karşıyaka, Çiğli ve Menemen ilçelerinde yasa dışı çete faaliyetleri yürüttükleri belirlenen ‘Beldekler’ çetesinin yönetici üyelerinin birçoğunun ise tıpkı aileye mensup olduğu belirtildi.

Örgütün, kredi çekemeyen şahıslara yüksek faizle para verip, faiz oranını daima artırarak, borçlarını kapatmalarını imkansız hale getirdikleri ve bu yolla birçok yurttaşın gayrimenkullerini ellerinden aldıkları ileri sürüldü.

Gözaltına alınan 7 şüphelinin Çiğli ilçesinde 10 katlı bir apartman binası başta olmak üzere, çeşitli konut ve otomobilleri tehdit ve baskı yoluyla elde ettikleri bildirildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir