İstiklal bombacısı ilk savunmasını ifadesini değiştirerek yaptı

İstiklal Caddesi’ndeki bombayı koyan sanık savunmasını yaptı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ikinci duruşmasında, Ahlam Albashır’ın ortasında bulunduğu toplam 26 sanık getirildi.

Geçen celse iddianamenin eline ulaşamadığı için savunmasını yapmayan sanık Ahlam Albashır’ın iddianameyi okuduğunu belirterek savunmasını yaptı.

Tercüman aracılığıyla savunmasını yapan Albashır, “İddianamede olanlar vardı, olmayan şeyler de vardı. Ailem vefat etmişti. Ben ve ablam kalmıştık. Geceleri fırından gündüzleri tatlıcıda çalışıyordum. Ben PYD bölgesindeydim. Kardeşim ise Türk ordusu kısmındaydı. O yüzden gözler üzerimdeydi. Arkadaşım vasıtasıyla Hasan Jamil’le tanıştım. Hasan Jamil, benim yanıma geldi, ‘Büyük bir şahıs seninle konuşmak istiyor’ dedi. Birinci gittiğimde yüzünü görmedim, ikincide gördüm. Bana söylediği şey bir şahısla Türkiye’ye gideceğim ve onun karısı rolünde olacağımdı. Türkiye’ye gideceğim şahsın Bilal olduğunu İdlib’te öğrendim” dedi.

Korktuğunu ama Hacı’yı dinlemediği takdirde ne olacağını bilmediğini söyleyen Ahlam Albashır, “Kızkardeşime anlatmadım fakat korktuğumu anlamıştı. Takip ediyorlardı. ‘Sana ziyan vermeyeceğiz’ diyorlardı. Hasan Jamil beni bir çiftliğe götürdü yanında muhafazaları vardı. Ne yapacağımı anlatmaya başladı. Daha sonra çıktım. Beni kaçakçıların meskenine götürdüler bir gece kaldım. Sonraki günü sabah saat 06.00 üzere bizi alıp İdlib’e götürdü. Bilal’in yanına ulaştım. Hacı bana bir evlilik mukavelesi vermişti. Bilal, ‘Kardeşim olarak kal’ dedi. 5 gün orada kaldık. Bu müddette Bilal’le meseleler yaşadık, ben çıkmak istedim. Fakat İdlib’i bilmediğim için çıkamadım” biçiminde konuştu.

“SURİYE’DEN GELİRKEN PATLAYICI YANIMDA DEĞİLDİ”

Daha evvelki sözlerinde, bombayı Suriye’den aldıklarını söyleyen Albashır, sözünü “Daha evvel bunları anlatmamıştım. Patlayıcı yanımda değildi” dedi. Albashır, kaçakçılarla Suriye hududuna geldiklerini gece saat 02.00 üzere duvardan atlayarak Türkiye’ye geçtiklerini ve toplamda 11 kişi olduklarını söyledi. Albashır, “Böyle bir şey olacağını bilmiyordum. Servis üzere bir otomobil gelip bizi aldı. Öbür bir araca götürdü. Birçok sefer araç değiştirdik. Şayet polisler bizi durdurursa ‘Portakal bahçesine portakal toplamaya gidiyoruz’ dememizi söylediler. Bizi alan şahıs burada lakin ismini bilmiyorum. Bizi İstanbul’a getirdi. İstanbul’a gelirken yeniden araç değiştirdik. Bu beşerler planda olduklarını bilmiyorlardı. Bizi karı- koca biliyorlardı. O gün uyuduk. Sonraki günü Bilal atölyeye çalışmaya gitti. Hacı ve Bilal benim dışarı çıkmama müsaade vermiyordu” dedi.

“BOMBAYI BURADAN TESLİM ALDIK”

Albashır, “Bana Taksim’e gideceksin dediler. Bana denildiği üzere Taksim’e gittim fotoğraf çektim. En son Fatih’e gideceksin denildi. Bilal’e fotoğraflar gönderiyorlardı. Ben de gidiyordum. Fatih’te mescide gittik. İçerisine girip fotoğraf çekip geri döndük. Bombayı Suriye’den getirdiğinizi söylemiştim lakin o denli olmadı. Bombayı buradan Bilal teslim aldı. Bilal bana aldığı adamın yüzünü görmediğini söyledi. Daha sonra Bilal çivi almaya gitti. Sonra birini aradı, ‘Ben biraz eşimle kalacağım. biraz geç gelir misin’ dedi. Bantların üzerine çivileri yapıştırdı. Sonra hamur üzere birşey yoğurmaya başladı. Sonra Bilal bir yere gitti. Saatler sonra geri geldi. Geldiğinde üzerinde dolar cinsinden para vardı. Bilal her şeyi hazırladı. Çantanın içine koydu. ‘Eğer sana birşey sorarsa Almanya’ya gideceğini söyle’ dedi. Sen Suriyeye döneceksin, fakat oburlarının önünde Almanya’ya gideceğiz diyeceksin” dedi.

Kendisinin kaçacağını hissettiklerini belirten Albashır, “Telefonlarıma olan biten her şeyi not ediyordum. Fakat telefonumu kırdılar. Benim kaçacağımı hissettiler. Hacı, Bilal’in telefonundan bana hakaret etmeye başladı. Bana ‘Annenin karnında bile olsan seni buluruz’ dedi” diye konuştu.

“BOMBAYI GÖRÜNCE POLİSİ ARADIM”

Olay günü Bilal’in çantayı kendisine verdiğini anlatan Albashır, “Çarşıya in rastgele bir yere otur dedi. Makyaj gereci satan bir yere girdim. Sonra da bir yere oturup beklemeye başladım. Orada otururken bana Hacı’dan görüntü geldi. Biri gerimden benim görüntümü çekmiş, korktum. Çantayla oynadım. Bombayı gördükten sonra polisi aradım ancak Türkçe bilmiyordum. Hacı bu esnada, ‘çantayı bırak yürü’ dedi. Bilal’i sordum ‘Onu boş ver’ dedi. Caddenin başına gerçek yürüdüm. Taksiye bindim. Meskene gittim” diyerek savunmasını tamamladı. Savunma sonrasında sanık avukatlarından birinin “PKK terör örgütü üyesi misiniz?” biçimindeki sorusuna sanık Albahsır, “Kimseye bir ziyanım olmadı. Kimsenin üzgün olduğunu görmek istemem” diyerek karşılık verdi. Mahkeme Liderinin, “İlk ifadende bombayı göğsünde getirdiğini söylemiştin” diye hatırlatması üzerine sanık, “Hacı beni tehdit etmişti. Korkuyordum. O yüzden o denli söyledim” dedi. Albashır, diğer bir soruya da “Aslında bombayı Bilal götürecekti” dedi.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Hatalar Ofisince hazırlanan iddianamede, 13 Kasım 2022 tarihinde Taksim İstiklal Caddesi üzerinde gerçekleşen bombalı hücumun PKK/KCK silahlı terör örgütünün Suriye uzantısı YPG/PYD/SDG tarafından planlanıp gerçekleştirildiği belirtiliyor.

Saldırı sonucu olay yerinde bulunan çocuk yaştaki Ecrin Meydan, babası Yusuf Meydan, Adem Topkara ile eşi Kutsal Elif Topkara, Dilek Özsoy ile kızı Yağmur Uçar’ın vefat ettikleri, 99 kişinin yaralandığı ve birçok iş yerinin maddi hasara uğradığı belirtiliyor. El üretimi bomba bulunan çantayı bırakan Suriye asıllı Ahlam Albashır’ın 14 Kasım 2022 tarihinde yakalanıp gözaltına alındığı, YPG/PYD terör örgütünün özel istihbarat elemanı olduğu anlaşılan sanıklar Ahlam Albashır ve Bilal Elhacmaos’un kamu sistemini bozmak, otoriteyi zayıflatmak, kaos ve düzensizlik yaratmak ve böylelikle devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma hedefine ulaşmak niyeti ile örgüt tarafından özel eğitime tabi tutularak talimatlandırılıp patlayıcı gereç eşliğinde ülkemize gönderildikleri belirtiliyor.

CEZA İSTEMLERİ

İddianamede, bombayı yerleştiren kuşkulu Ahlam Albashır’ın 7 sefer ağırlaştırılmış müebbet ve bin 949 yıl 6 aydan 3 bin 9 yıla kadar mahpusu isteniyor. Firari sanık örgüt elebaşlarından Cemil Bayık’ın da ortalarında bulunduğu başka şüphelilerin ise 7’şer sefer ağırlaştırılmış müebbet ve 3 bin 16 yıl 6 aya kadar mahpusları talep ediliyor. İddianamede hareketi gerçekleştiren 36 sanık hakkında “Devletin Birliğini ve Ülke Bütünlüğü Bozma, Silahlı Terör Örgütü Kurma yahut Yönetme, Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Çocuğa Karşı Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürme, Tasarlayarak, Bombalama Suretiyle Adam Öldürmeye Teşebbüs Etme, Tehlikeli Hususları Müsaadesiz Olarak Bulundurma yahut El Değiştirme, Göçmen Kaçakçılığı” cürümlerinden cezalandırılmaları isteniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir