İstanbul Havalimanı’nda arka arkaya uyuşturucu operasyonları

İstanbul Havalimanı Gümrük Koruma Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü takımlarınca yürütülen uyuşturucu kaçakçılığı ile gayret faaliyetleri çerçevesinde, İstihbarat Bilgi Sistemi ve Varış Öncesi Yolcu Bildirim Sistemi üzerinden havayoluyla seyahat eden yolculara ait risk tahlili çalışması yapıldı.

Yapılan çalışmalar sonucunda birinci olarak yurtdışından Türkiye’ye seyahat eden yabancı asıllı bir yolcu kuşkulu olarak değerlendirildi. Yolcuya ilişkin valizler öncelikle tomografik bagaj aygıtı ile 3 boyutlu olarak tarandı. Akabinde ayrıntılı fiziki arama yapıldı. Yapılan arama sonucunda kuşkulu yolcuya ilişkin valizde bulunan eşyalar içerisinde kahve aroması manzarası verilmiş toplam 5 kilo 620 gram kokain ele geçirildi.

UYUŞTURUCUYU BACAĞINA SARMIŞ

Gerçekleştirilen başka bir operasyonda ise kuşkulu olarak bedellendirilen öbür bir yolcu ve beraberindeki eşyalar ayrıntılı aramaya tabi tutuldu. Yapılan x-ray taramasında rastgele bir cürüm ögesine rastlanılmadı. Fakat kuşkulu şahsın huzursuz hareketler sergilemesi Gümrük Koruma takımlarının gözünden kaçmadı. Şahsa yapılan fiziki üst aramasında bacak bölgesinde olağan dışı sertlik tespit edildi. Yapılan denetimde sağ ve sol bacağının etrafına sarılmış halde toplam 2 kilo 140 gram kokain yakalandı. Bacak bölgesine uyuşturucu gizleme tekniğini deneyen öteki bir yolcuda da toplam 2 kilo 520 gram kokain ele geçirildi.

VALİZİN TABAN KISMINDAN UYUŞTURUCU ÇIKTI

Gümrük Koruma takımları kuşkulu olarak bedellendirilen diğer bir yolcuyu takibe aldı. Yurtdışından Türkiye’ye gelip buradan diğer bir ülkeye gidecek olan transit yolcunun valizinde yapılan x-ray taraması ve ayrıntılı aramada valizin her iki taban kısmına gizlenmiş vaziyette 2 kilo 68 gram kokain ele geçirildi.

Yurtdışından gelen ve öteki ülkeye seyahat edecek transit bir yolcu riskli olarak değerlendirildi. Kuşkulu yolcuya ilişkin valizin yeniden taban kısımlarına gizlenmiş olarak 10 kilo 820 gram Afyon sakızı ele geçirildi.

KÖPEKLER GİTARDA BULDU

Gümrük Koruma gruplarına hassas burunlarıyla büyük dayanak olan özel eğitimli narkotik köpekleri de yapılan operasyonlarda yer aldı. Gerçekleştirilen öbür bir operasyonda, yabancı asıllı bir yolcunun seyahat güzergahı riskli olarak değerlendirildi. NarkoKİM grupları kuşkulu şahsı ve beraberindeki eşyaları ayrıntılı aramaya tabi tuttu. Yolcunun beraberinde getirdiği elektro gitardan da zehir çıktı. Gitarın içerisine gizlenmiş olan 2 kilo 280 gram kokain ele geçirildi.

Ayrıca yalnız yolcularda değil, havalimanına gelen kargoda da uyuşturucu hususlar tespit edildi. İstanbul Havalimanı kargo kısmında gerçekleştirilen operasyonda riskli olarak bedellendirilen bir gönderi Gümrük Koruma gruplarının dikkatinden kaçmadı. Evvel kargo x-ray aygıtı ile denetim edildi daha sonra da dedektör köpeklerle arandı. Kelam konusu gönderinin içerisinde 4 paket halinde siyah poşetlere sarılmış toplam 2 kilo 674 gram yükünde esrar ele geçirildi. Operasyonlarda gözaltına alınan 10 kişi tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir