İsrailli şirketin casus yazılımıyla gazetecilerin telefonlarına erişildi

Microsoft şirketi ile Kanada’da Toronto Üniversitesine bağlı Citizen Lab kuruluşunun yayımladığı iki raporda, İsrailli casus yazılım şirketi QuaDream’in geliştirdiği yazılımla, birçok ülkede gazeteci, sivil toplum mensubu ve aktivistin telefonlarındaki datalara müsaadesiz erişildiği belirtildi.

Microsoft ve Citizen Lab’in birbirini tamamlayan çalışmalarında, İsrail merkezli QuaDream firmasının “Reign” ismiyle pazarladığı yazılımın, kritik bireylerin IPhone telefonlarına erişim sağladığı tespit edildi.

Mirsoroft, İsrailli QuaDream’in geliştirdiği casus yazılımın IPhone telefonlarının iOS işletim sisteminin eski sürümlerine karşı nasıl kullanıldığını tespit ederken, Citizen Lab bu çalışmanın mağdurlarını mercek altına aldı ve muhalifleri izlemek üzere yazılımı hangi ülkelerin kullandığını ortaya koydu.

Mağdurlar gazeteci, siyasi muhalif figür ve STK çalışanları

Citizen Lab kuruluşu, Microsoft Tehdit İstihbarat Ünitesinin kendileriyle paylaştığı birtakım örneklere yönelik tahlillerden yola çıkarak, Kuzey Amerika, Orta Asya, Güneydoğu Asya, Avrupa ve Orta Doğu’da mağdurlar tespit ettiklerini açıkladı.
Kuruluşun raporunda, mağdurların gazeteci, siyasi muhalif figür ve sivil toplum kuruluşu çalışanları olduğu bilgisine yer verildi.

Rapora nazaran Meksika, Macaristan ve BAE yazılımı kullandı

Bu ülkelerde 2021-2023 yıllarında QuaDream casus yazılımı ile bağlı toplam 600 sunucu ve 200 domain ismi tespit edildiği bilgisine yer verilen raporda, Meksika, Macaristan ve BAE’nin bu casus yazılımı insan hakları savunucuları, gazeteciler ve sivil toplum mensuplarına karşı kullandığının belirlendiği kaydedildi.

İsrail’de kullanılan QuaDream casus yazılımının, şirket tarafından mı yoksa İsrail hükümetince mi kullanıldığının belirlenemediği söz edilen raporda, İsrail’in Filistin insan hakları savunucularına ve sivil toplum temsilcilerine karşı bu yazılımı kullandığından kuşku edildiğine işaret edildi.

Ayrıca raporda, QuaDream’in Güney Kıbrıs Rum İdaresi (GKRY) merkezli InReach şirketi ile iştirakinin olduğu, bu iki şirketle kontaklı çok sayıda kişinin daha evvel Verint casus yazılım satıcısı ve İsrail istihbaratı ile bağlı olduğunun tespit edildiği aktarıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir