İsrail güçleri Batı Şeria’da 4 Filistinliyi öldürdü

İsrail askerleri Cenin Mülteci Kampı’na düzenlediği baskında gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanırken, bölgedeki Filistinli silahlı kümelerle askerler ortasında çatışma çıktı.

Filistin Sıhhat Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsam Mahmud Ezriki (24) ve İzzeddin Salahat’ın (26) yanı sıra biri yaşlı bayan 4 kişinin çıkan olaylarda öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada hayatını kaybeden öbür bireylerin kimlik bilgileri şimdi verilmezken, 3’ü ağır 13 Filistinlinin de yaralandığı aktarıldı.

İsrail askerlerinin yaralıların çıkartılması için ambulansların bölgeye girişine müsaade vermediğini, Cenin Devlet Hastanesi’ne kasıtlı olarak göz yaşartıcı gaz attığını bildiren Bakanlık, Milletlerarası Kızılhaç Örgütü ve Dünya Sıhhat Örgütü’ne hücumların durdurulması için acil toplantı daveti yaptı.

BATI ŞERİA’DA EN KANLI YIL

İsrail güçleri, son periyotlarda işgal altındaki Batı Şeria’nın çeşitli beldelerine baskınlar düzenliyor ve Filistinlileri gözaltına alıyor. Baskınları protesto eden Filistinlilere plastik merminin yanı sıra sık sık gerçek mermiyle müdahale eden İsrail askerleri ile Filistinli kümeler ortasında bilhassa Cenin ve Nablus üzere bölgelerde çatışma çıkıyor.

Birleşmiş Milletler’in açıkladığı datalara nazaran, BM’nin 2005’te bölgede kayıt tutmaya başlamasından sonra 2022, Batı Şeria’da en kanlı yıl olarak kayıtlara geçti. Filistin Sıhhat Bakanlığına nazaran İsrail güçleri, 2022 boyunca 168’i işgal altındaki Batı Şeria’da, 52’si abluka altındaki Gazze Şeridi’nde olmak üzere ortalarında 48 çocuğun da bulunduğu 220 Filistinliyi öldürdü.

Yılbaşından bu yana 5’i çocuk toplam 24 Filistinli İsrail askerlerinin kurşunuyla öldürüldü. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir