İsmail Saymaz’dan İçişleri’ne AFAD’la İlgili Belgeli Yanıt

Gazeteci İsmail Saymaz,  ‘AFAD zelzeleden 36 saat sonra TSK’dan yardım istedi‘ yazısı üzerine ses kaydı paylaşan İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı’ya evrakla karşılık verdi.

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) toplumsal olaylarda müdahale yetkisi veren EMASYA Protokolü, darbeye taban hazırladığı tez edilerek, 2010’da kaldırılmıştı.

Yerine Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) çıkarıldı. AFAD koordinatörlüğünde uygulanan planda TSK, ‘Ana Tahlil Ortağı’ değil, ‘Destek Tahlil Ortağı’ olarak konumlandırılıyor.

Gazeteci İsmail Saymaz, bugünkü yazısında AFAD’ın zelzele sonrası TSK’dan yardım istemek için 36 saate yakın beklediğini tabir etti.

Saymaz, “Merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan sarsıntı, 6 Şubat’ta saat 04.17’de meydana geldi. AFAD, 35 saat 56 dakika sonra TSK’dan yardım istedi” dedi. 

Ünlü gazeteci ayrıca 16.13’te TSK’ya geçilen ‘Hizmete Özel’ iletisinde arama kurtarma için çalışana gereksinim duyulduğunun belirtildiğini yazdı.

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ise kelam konusu yazıyı “İftira” olarak niteledi ve akabinde bir ses kaydı paylaştı.

Kayıtta, sarsıntı günü AFAD’dan aradığını kaydeden bir vazifeli ‘Albayım’ diye hitap ettiği askerden, İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa ve İzmir’deki takımları yönlendirmek için hava aracına muhtaçlık duyulduğunu belirterek, şöyle diyor: “Biz İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa buradaki grupları yönlendirmek için hava araçlarımızın görevlendirilmesi gerekiyor. Size zahmet. Ona nazaran bir çalışma yapabilir misiniz. 7-8 hava aracı lazım bize.”

İsmail Saymaz ise daha sonra husus ile ilgili ulaştığı evrakları paylaştı.

Hava Komutanlığı Harekat Merkezi’nin 7 Şubat’ta saat 21.35’te bağlı komutanlıklarına gönderdiği ‘Çok Acil’ bildirinin ‘ilgi’ bölümünde “İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum İdaresi Başkanlığı’nın 071613C SUB 23 TSG’li Mesajı” sözü yer alıyor.

Askeri evraklarda, sayılar 7 Şubat 2023 saat 16.13 olarak okunuyor.

Mesajda şöyle deniliyor: “Kahramanmaraş ili Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7.4 büyüklüğündeki sarsıntı felaketi sonrasında yapılan çalışmalara takviye vermek üzere işçiye muhtaçlık duyulduğu ve arama kurtarma konusunda uzman/gönüllü kâfi sayıda işçinin yapılan çalışmalara dayanak vermek hedefiyle görevlendirilmesi ilgi bildirisi ile talep edilmiştir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir