İnternet hızını inanılmaz artıracak bir çip geliştirildi

Hepimiz konutumuzda daha süratli internet istiyoruz, hepimiz bekleme müddetlerinin ve indirme müddetlerinin çok kısalmasını bekliyoruz. Daha ötesinde ise üstün bilgisayarlar üzere teknolojiler geldikçe daha yüksek sürate da muhtaçlık duyulacak. Yeni geliştirilen bir çip ise bu gereksinime yanıt verecek.

SANİYEDE 1.84 PETABYTE BİLGİ AKTARIYOR

Kopenhag’da bulunan Danimarka Teknik Üniversitesi’nden Asbjorn Arvad Jorgensen, geliştirdiği çip ile saniyede 1.84 petabyte bilgi aktarmayı başardı. Bu büyük sürat sayesinde ilişki kurmak ve data indirmek çok daha süratli hale geliyor.

Webtekno’nun aktardığı kadarıyla

İlk olarak araştırmacılar datayı 37 farklı kısma ayırdı ve her bir parçayı fiber optik kablosunun farklı bir kısmından gönderdi. Sonrasında da her bir kısmı kendi içinde 223 bilgi yığını haline getirdi ve her bir datayı elektromanyetik tayfın farklı katmanlarına ayırdı. Böylelikle datalar karışmadan aktarılabiliyordu, üstelik var olan fiber optik yapısıyla.

DAHA EVVEL DE YÜKSEK SURATLAR GÖRÜLMÜŞTÜ

Aslında geçmişte daha yüksek transfer suratlarına da ulaşmak mümkün olmuştur. Örneğin 10.66 petabyte üzere yüksek suratlar görülmüştü lakin burada bir sorun vardı. Bu gelişmiş sistemler epey kıymetli ve aslına bakılırsa epeyce kullanışsız yapılardı. Yeni çalışma ise önemli bir teknolojik atılımın altyapısını oluşturabilir.

Sistemin sağladığı data sürece gücü o kadar fazla ki araştırma için gereğince bilgi bulunamadığından, bilim insanları yapay dataları kullanarak sistemi test etmek durumunda kaldı. Böylelikle çipin kapasitesi tam manasıyla test edilmiş olabildi. Çünkü gezegenimizde saniyelik internet aktivitesi kabaca 1 petabyte oluyor.

Elbette ki bu yapı önemli bir çalışmadan geçecek ve şifreleme, güvenlik üzere çalışmalar gerçekleştirilecek. Bakalım bu çalışma bize gelecekte ne cins atılımlara ön ayak olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir