İnşaattan kablo çalan hırsızlar not bıraktı: ‘Nasıl çaldık?’

Kastamonu’nun Cide ilçesinde Hakkı Hızar’a ilişkin inşaat halindeki binaya giren hırsızlar kabloları çalarak kayıplara karıştı. Hırsızlar inşaatın duvarına ‘Nasıl çaldık?’ yazarak kayıplara karıştı. Sabah inşaat halindeki binaya çalışmak için gelen elektrikçi Yalın Çağlayan, duvardaki yazıyı görünce şaşırdı. Daha sonra tesisatı denetim eden Çağlayan, tesisata döşeli olan elektrik kablolarının kesilerek boruların çalındığını fark etti. Bunun üzerine inşaatın müteahhidi Hakkı Hızar’ı arayan Çağlayan, karakola giderek şüpheliler hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

‘Pişkinlik, emek hırsızlığı yapmış, bir de yazı bırakmış arkasından’

Yalın Çağlayan, duruma reaksiyon göstererek şunları söyledi:

“Buraya emek verdik, 20 gündür çalışıyorduk. Müteahhit firma da bizden bir an evvel işin teslim edilmesini istiyor. İşi teslim edip 4 katı bitirmiştik. İnşaata geldiğimizde elektrik kablolarının, inşaat döşediğimiz tesisattaki kabloların çalındığını fark ettik. Kabloları kesip eksiksiz borulardan çıkartmışlar. Neredeyse tesisattaki 10 birayı bulan kablo çalındı. Bir de duvara yazı yazmışlar. Bu kadar pişkinlik, emek hırsızlığı yapmış, bir de yazı bırakmış gerisinden. Çok önemsememiştik, ama yazıyı görünce haber yaptırmak istedik. Her tarafa yayılsın, emek hırsızlığı bu, bu işleri yapmak kolay değil. Memleketimizde bekçilerimiz var, sokaklarda bunların gezmesini istiyorum. Müteahhit arkadaşımız zararımızın bir kısmını karşılamayı kabul etti, lakin bu yazıyı görünce çok gücüme gitti. Bu kadar kolay olmaması gerekiyor. Bu kadar emeğimiz bir gecede hırsızlar yüzünden heba oldu. Öbür işlerimize bakacaktık bayram arifesinde artık onlara da bakamıyoruz. Cezaların caydırıcı olmasını istiyoruz. Gerekli cezaları almalarını istiyorum. Tahminen artık burada kamera falan yok, bunu çalanlara ulaşılmayacak lakin bu adamların, bu kadar dışarıda rahat gezmemeleri gerekiyor. Sağda solda konuşan olursa bizlere ya da yetkililere haber versinler. 15-20 gündür burada çalışıyoruz, iş yetiştirmeye çalışıyoruz, bizim peşimizden sıvacılar çalışacaktı. Baya profesyonel çalışmışlar, yüksek yerlerdeki kablolarımızı da merdivenlere çıkarak almışlar.”

‘Yazdığı yazı ile tekrar gelebiliriz diyor’

Hırsızların yazdıkları yazı ile tekrar geleceklerini ima ettiklerini söyleyen Çağlayan, “Yazdığı yazı ile yine gelebiliriz diyor. Birde üst tarafına bir yazı daha yazmak istemişler fakat sonradan silmişler, okumak için uğraştık ancak okuyamadık yazıyı. Oradaki yazıyı sanırsam beğenmedi, alt tarafına bu yazıyı yazdı” diye konuştu.

‘İnşaata kamera takarak tedbir alacağım’

Daha öncede emsal hırsızlık olaylarının olduğunu söyleyen inşaatın müteahhidi Hakkı Hızar ise, “Sabah inşaata geldiğimizde elektrikçi arkadaşımız kabloların çalındığını söyledi. Daha öncede kimi inşaatlarda da bu türlü olaylar olmuştu. Sanıyorsam bunlar buraları bilen bireyler. Cide’de bunu yapan arkadaşlar olduğunu da biliyoruz. Bunun tahlilini bulmak lazım. Çok mağdur olduk, birde işimizde gecikti. Bina yapılmış, bu türlü kalmaz, kaldığı yerden devam eder ancak mağdur olduk. Allah koruma biz o sırada gelmiş olsak, hırsızlarla karşı karşıya da kalabilirdik. Yetkililerden yardım bekliyoruz, çok mağdur olduk. Emniyet Müdürlüğüne giderek şikayette bulunduk ama hiçbir şey çıkmadı henüz” dedi.

Müteahhit Hakkı Hızar, inşaatına kamera takarak tedbir alacaklarını kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir