İkinci el otomobil piyasasında durgunluk devam ediyor

İkinci el araba piyasasında sakinlik devam ediyor. Bu sakinlik geçen yıla nazaran daha düşük bir ikinci el araba satış piyasasını oluşturdu. Geçen yıla nazaran ikinci el araba satışları yaklaşık yüzde 8 düştü. Oto galericiler, bu sakinliğin sene sonunda bozulacağını belirtirken, 2023’e hareketli başlayacaklarını vurguladı.

Galerici Yavuz Çiftçi, “İnsanlar şu anda 2023 model yeni çıkacak arabaları bekliyor. Bu da piyasanın sakin geçmesine sebep oluyor lakin 2023’e yaklaşırken piyasanın tekrardan hareketleneceğini ve canlanacağını düşünüyoruz” dedi.

“İkinci el piyasası geçen seneye nazaran daha durgun”

İkinci el araba piyasasının sakinliğini koruduğunu belirten Yavuz Çiftçi, “İkinci el piyasasında geçen seneye nazaran satış sayıları yüzde 8 düştü. Geçen seneye nazaran daha dingin bir devir yaşıyoruz. Bunun sebeplerine bakacak olursak araba fiyatları süratli bir artış gösterdi. Bu artış insanları gereksinimden çok arabaları bir yatırım aracı olarak görmelerine neden oldu. Sonrasında devletin yaptığı önlemler bu yükselmenin önüne geçti. Dönemsel olarak bu aylar çoklukla otomotiv piyasasını tesirler. Baktığımızda yılın sonuna geliyoruz, çocuklar okula dönüyor, aileler çocuklarla ilgileniyor. Bu durum ikinci el araba piyasasını etkiliyor. Bankaların kredi faizleri ve akaryakıt fiyatlarının üstte olması da farklı bir etken” sözlerini kullandı.

“Sene sonu piyasa hareketlenir”

İkinci el araba piyasasının sene sonuna yanlışsız hareketleneceğini belirten Çiftçi, “Senenin sonuna hakikat yaklaşırken, beşerler otomobil değiştireceği vakit yeni model bir otomobil almak istiyor. Yeni yıla 2 ay kalmışken şu an otomobil alıp yaştan 1 yıl ziyan görmek istemiyorlar. Bunu bekleyen bir kısım var. Bu da hem ikinci eli hem de sıfır araç piyasasını durağan tutuyor. Yani 2023 model otomobilleri bekleyen bir kısım var. Yılın sonuna yanlışsız piyasa tekrardan hareketlenir. Fiyatlara baktığımızda, yüzde 10-15 civarında geri gelme kelam konusu. Beşerler bu yüzde 10-15’lik geri gelmeyi göze aldıkları vakit bir halde ticaret dönüyor. Piyasa aslında hiçbir vakit durmaz, yalnızca sayılar güncellenir, kaldığı yerden devam eder. Beşerler yeni sayılara kendilerini alıştıramadıkları vakit bir durağanlık hareketsizlik başlıyor” dedi.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir