Hindistan’ın yeni meclis binası boykota rağmen açıldı: Maliyeti 117 milyon dolar

Hindistan Başbakanı ve Hindistan Halk Partisi (BJP) Genel Lideri Narendra Modi, muhalefetin protestoları ve boykot davetleri ortasında yeni parlamento binasının açılışını yaptı. Ülkedeki muhalefet partilerinin birden fazla yeni parlamento binasını Başbakan Modi yerine Cumhurbaşkanı Draupadi Murmu’nun açması gerektiğini söyleyerek açılış merasimine katılmazken, ülkenin önde gelen güreşçilerinden kimileri merasimi protesto etmek için yeni parlamentoya ulaşmaya çalışırken gözaltına alındı.

BBC’nin haberine nazaran, Britanya’nın sömürgecilik yıllarından kalan parlamento binasının önüne inşa edilen ve bin 272 milletvekili kapasiteli dört katlı yeni parlamento binasının 9,7 milyar rupiye, yani yaklaşık 117,1 milyon dolara mâl olduğu iddia ediliyor.

‘TAÇ GİYME TÖRENİYMİŞ ÜZERE DAVRANIYOR’

Açılış merasiminde milletvekillerine hitap eden Modi, “Bu yalnızca bir bina değil. Bu, 1,4 milyar Hintlinin emellerinin ve hayallerinin bir yansıması. Bu, demokrasimizin tapınağı ve dünyaya Hindistan’ın kararlılığının bildirisini veriyor” tabirini kullandı. Binanın birebir vakitte ‘Hindistan’ın sömürgeci geçmişinden kopuşunun sembolü olduğunu’ söyleyen Modi, “Hindistan, demokrasinin anasıdır. Yıllar süren yabancı idareler, gururumuzu bizden çaldı. Bugün, Hindistan bu sömürgeci zihniyeti geride bıraktı” dedi.

Açılış merasimini boykot eden muhalefet partileri ise “Parlamentodan demokrasinin ruhu alındığında, binanın yeni olmasının hiçbir değeri yok” açıklamasında bulundu. Ana muhalefet Kongre Partisi Genel Lideri Rahul Gandhi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ‘Modi’nin parlamento binasının açılışına bir taç giyme merasimi muamelesi yaptığını’ söyledi.

GÜREŞÇİLER GÖZALTINA ALINDI

Ülkedeki muhalefet partileri merasimin Hindu milliyetçisi ideolog VD Savarkar’ın doğum gününde yapılmasını da eleştirirken, açılış merasimi sırasında ortalarında Olimpiyat madalyalı güreşçiler de olmak üzere ülkenin önde gelen güreşçileri yeni parlamento binasının önünde protesto gösterisi düzenlemeye çalıştı. Protesto gösterisine katılan ve parlamento binasına yaklaşmaya çalışan güreşçilerden kimileri polis tarafından gözaltına alındı.

Güreşçiler, bayan güreşçilere cinsel istismar ve tacizle suçlanan Güreş Federasyonu Başkanı ve BJP’li siyasetçi Brij Bhushan Singh’in istifasını ve tutuklanmasını da talep etti.

‘MUHALEFETE VE KAMUOYUNA DANIŞMADILAR’

Müzeye dönüştürülecek eski parlamentosunun önüne inşa edilen dört katlı yeni binanın parlamentonun alt kanadı “Lok Sabha”ya konut sahipliği yapan kısmı ‘Hindistan’ın ulusal kuşu’ tavus kuşu formunda tasarlanırken, parlamentonun üst kanadı “Rajya Sabha”ya mesken sahipliği yapan kısım ülkenin ‘milli çiçeği’ lotus’a benzeyecek halde tasarlandı.

Hükümet, eski parlamento binasının ‘eskime ve çok kullanılma emareleri gösterdiğini’ söyleyerek yeni binaya gereksinim olduğunu savunurken, pek çok muhalif siyasetçi, çevreci ve sivil toplum örgütü yeni parlamento binasının maliyetini ve pandemi sırasında inşa edilmesini eleştirerek hükümetin öteki vekillere ve kamuoyuna danışmadığını tez etmişti. Muhalefetteki Kongre Partisi 2020 yılında yapılan temel atma merasimine de katılmamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir