Hayalinin peşinden gitti, hayatını değiştirdi

Sivas’ta yaşayan Songül Arslan, lisede İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazandı lakin ailesi kent dışına gitmesine müsaade vermeyince eğitimine başlayamadı. Sivas’ta 2 yıllık bankacılık ve sigortacılık eğitim alan Arslan, daha sonra Dikey Geçiş Sınavı’na (DGS) girip, işletme kısmını bitirdi. 2012 yılında L.G. ile evlenip 2 çocuk dünyaya getiren Arslan, bir mühlet sonra eşi ile uyuşmazlıklar yaşamaya başladı. Bu süreçte içinde kalan hukuk okuma hayalini gerçekleştirmek isteyen Arslan, 2020 yılında özel bir üniversiteyi burslu olarak kazandı. Üstten ders alıp, hukuk fakültesini 2,5 yılda bitiren Arslan, adliyede staja başladı. Staj sürecinde eşinden de boşanan Arslan, artık hakimlik imtihanlarına hazırlanıyor.

‘DERECE İLE BİTİRDİM, 2 ÇOCUĞUM OLDU’
Hukuk okumayı küçük yaşlardan beri hayal ettiğini belirten Songül Arslan, “2005 lise mezunuyum. 2006’da üniversite imtihanına girdiğimde, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanmıştım. Ailem kent dışında okumamı istemedi. İçimde hukuk fakültesinin dileği, oradan beri kalmıştı. Sonraki yıl puanım kırılmıştı ve yalnızca kendi kentimde okuyabileceğim için banka ve sigortacılık kısmını tercih ettim. Dereceyle tamamladım, ardından DGS’ye girdim. Bu kere Marmara Üniversitesi’nde Aktüerya Kısmı’nı kazanmıştım. Yeniden birebir sebeplerle kent dışına çıkamadım. Ben de kendi kentimde, lisans eğitimimi tamamlamak istediğim için işletme kısmını bitirdim. Sonrasında evlendim ve 2 çocuğum oldu” dedi.

‘OKULUMU 2,5 YILDA TAMAMLADIM’
Evliliğinde sorun yaşamaya başlayınca hayatı için farklı kararlar alması gerektiğini düşünen Arslan, “Tekrardan eğitim hayatına dönmem gerektiğini düşündüm. Bunu eşim ile paylaştığımda buna onay verdi, destekçisi oldu. İmtihana girip, Ankara’da özel bir üniversitenin hukuk fakültesini kazandım. Bu sıkıntı bir süreçti. Okulumu burslu olarak tamamladım. Daima çocuklarımla okula gidip, gelmek durumunda kaldım. Çocuklarım yeri geliyor kafeteryada, yeri geliyor kapının önünde beni bekliyorlardı. Ya da bir arkadaşıma emanet etmek durumunda kalıyordum. Okulumu 2,5 yılda tamamladım. Okulumu tamamladıktan sonra adliyede stajım başladı” diye konuştu. Staja başladıktan sonra, mart ayında boşandığını anlatan Arslan, “Böylece birinci davam, kendi davam oldu. Hayat bana her vakit şunu yaşattı. Öğrendiğim, edindiğim deneyimleri daima canlı canlı yaşadım. Bu çocuk hakları, bayan hakları, birey haklarını savunma arzum ile birebir şahit olduğum olaylardan ötürü gerçekleşti” diye konuştu.

‘ÇOK MEMNUN VE GURURLUYUM’
12 yaşında kanserden kaybettiği annesi Saadet Arslan sayesinde azimli olduğunu ve bütün muvaffakiyetlerini annesinin ruhuna adadığını belirten Arslan, artık de hakimlik imtihanına hazırlandığını lisana getirdi. Arslan, “Hedefim vatana, millete, anayasasına bağlı güçlü bir hakim olabilmek. Her vakit yargının ve hukukun 3 sac ayağından biri olmak istedim. Sahiden sıkıntı bir süreci geride bıraktım. Bu süreçte herkes bana dayanak oldu. Hepsine başka ayrı teşekkür etmek istiyorum. Her ne kadar sıkıntı gelse de çok büyük bir adım atmışım. Büyük bir şeye, küçük bir atağım kaldı. Çok keyifli ve gururluyum. Bugüne kadar evlatlarım ile memnun olup, gururlanıyordum. Lakin artık kendim ile gurur duymanın onurunu apayrı yaşıyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir