Hayal Dağı’na tırmanan dağcılar şaşkın: Kar kalınlığı 2022’de 2 metreydi, bu yıl 20 santimetre

Rota Doğa Sporları Kulübü tertibiyle, kış sporları kapsamında Van’ın Özalp ilçesine bağlı 2 bin 800 rakımlı Hayal Dağı’na tırmanış yapıldı.

Kulüp üyesi 5 dağcı, kuvvetli parkurlarda 3,5 saat yürüdükten sonra 17 kilometre uzaklıktaki Hayal Dağı’na tepe yapıp, geri döndü. Dağcılar, geçen yıl 2 metre, bu yıl ise 20 santimetre karın bulunduğu Hayal Dağı’nın doruğunu görünce şaşkınlık yaşadı.

‘KURAKLIĞIN EN BÜYÜK BELİRTİSİ’

Dağcı kümeye rehberlik yapan profesyonel dağcı Ergin Yıldırımçakar, kış sporları kapsamında bu faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çok hoş bir tırmanış oldu. Doruğa 3,5 saatte ulaştık. Her yıl bu dağın doruğunda yaklaşık 2 metreye yakın kar olurdu. Bu yıl neredeyse hiç kar yok. Bu da kuraklığın en büyük belirtisidir” dedi.

Arşiv

Rota Doğa Sporları Kulübü Lideri Sedat Karacan ise Hayal Dağı’na ikinci sefer tırmanış gerçekleştirdiklerini aktararak, “Bu dağ, Van Gölü Havzası’ndaki bütün yüksek dağları görme imkanı sağlayan bir tepe. Ocak ayı olmasına karşın dorukta neredeyse hiç kar yok. Hoş bir tırmanış oldu. Herkesin ayaklarına sağlık” diye konuştu.

Arşiv

(DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir