Hatay’da tamamlanan konteynerler hizmete açıldı

HATAY (İGFA) – Hatay Büyükşehir Belediye Lideri Doç. Dr. Lütfü Savaş, Ansa-Giad’ın 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntıların akabinde Hatay’da zelzeleden etkilenen vatandaşlara besin, barınma ve tüm ömür materyallerinin sağlanması noktasında birçok takviyede bulunduğuna dikkat çekti.

Başkan Savaş, alt yapısı ve yer tahsisi Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından oluşturulan 150 konteynerlik süreksiz hayat alanlarının akabinde Ansa-Giad ile birlikte insanların çok uzunca bir mühlet hayatlarını idame edebilecekleri 75 metrekarelik çelik konstrüksiyon konuttan oluşan 500 konutluk projenin üretimine başlayacaklarının da muştusunu verdi.

“HATAY’IN GÜZELLEŞTİRME PLANIYLA İLGİLİ DAYANILMAZ ÇALIŞMALAR YAPTIK”

Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak hem altyapı hem de üst yapıyla ilgili dayanılmaz bir hazırlık yaptıklarını belirten Savaş, “Hatay’ın güzelleştirme planıyla ilgili dayanılmaz çalışmalar yaptık. Zelzele sonrası hak sahibi olamayan kiracı ve yeni evlenecek çiftler üzere dezavantajlı kümeler için, imkanları kısıtlı olanlar için temel gayemiz 40 bine yakın konut yapmak. Bunların büyük bir kısmını çelik konstrüksiyonla, sağlam sarsıntıya sağlam konutu yapmak. Bu projemizi 3 başka kategoride hayata geçireceğiz” dedi.

Başkan Savaş, Hataylı çiftçi ve köylüleri desteklemek maksadıyla 4 yıldır yürüttükleri Kırsal Kalkınma Projesi kapsamında üreticilerin yetiştirdiklerini meyvelerin, sebzelerin de gereksinim fazlasını kurutup kesip kurutup paketleyip raf ömrünü arttırmak hedefiyle daha evvel kurdukları lakin sarsıntı nedeniyle ziyan gören 20 ton kapasiteli Kurutma Tesisi’ni de tekrar faal hale getireceklerini kelamlarına ekledi. Savaş, emellerinin bilhassa küçük çiftçilere dayanak olmak, onları ayakta tutmak, topraklarını satarak köylerini terk etmelerine pürüz olmak olduğuna vurgu yaptı.

Ansa-Giad Yönetim Kurulu Lideri Kemal Yurtoğlu ise, zelzele sonrası Hatay’a geldiklerini ve o günden bu yana Hataylılara besinden giysiye, hijyenden barınmaya kadar yaşamsal gereksinimler konusunda dayanak verdiklerini ve vermeye de devam edeceklerini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir