Guardian’dan dikkat çeken analiz: Erdoğan gafil avlandı

Türkiye, Çin ve Hindistan üzere “Rusya’nın müttefiki” çizgisindeki birtakım ülkelerin Moskova İdaresi’ne karşı sabrının azaldığı argüman edildi. İngiliz Guardian Gazetesinde Patrick Wintour imzalı bir tahlilde, Rusya tarafından işgal edilen Donetsk, Luhanks, Zaporijya ve Herson’da referandum yapılmasına ait karara kelam konusu ülkelerin soğuk yaklaştığına dikkat çekildi.

Yazıda Rusya ile Batı ortasında arabuluculuk vazifesi görmesine dikkat çekilen Türkiye’nin ise “Bu tıp gayrı legal oldubittiler, milletlerarası toplum tarafından tanınmayacaktır” formunda reaksiyon gösterdiği hatırlatıldı.

Patrick Wintour, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın BM temasları içinde gittiği New York’ta, Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne dayanak açıklaması yaptığını aktarırken, “Erdoğan, Vladimir Putin’in askeri seferberlik kararı karşısında gafil avlanmış üzere duruyor” yorumu yaptı.

Wintour, bu kanıya ise Erdoğan’ın Amerikan yayın kuruluşu PBS’e verdiği mülakatta, “Putin’in savaşı bir an evvel bitirme çabası içinde olduğu” kelamlarından varıyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir