Giovanni Guidetti’den ilginç benzetme! ‘Biz Ferrari değiliz’

Dünya Voleybol Şampiyonası’na büyük umutlarla başlayan Filenin Sultanları ismini son 8’e yazdırsa bile çeyrek finalde ABD’yi geçemedi. Guidetti turnuva sonrasında tenkitlerle ilgili açıklama yaptı.

ÇEYREK FİNALDE ELENDİK
Milletler Ligi’nde yarı finalde İtalya’ya elenen ve üçüncülük maçında Sırbistan’a kaybeden Türkiye turnuvayı dördüncü tamamlamıştı. Dünya Voleybol Şampiyonası’na büyük umutlarla başlayan Filenin Sultanları ismini son 8’e yazdırsa bile çeyrek finalde ABD’yi geçemedi. son üç maçta kadronun yaşadığı gözle görülür düşüş ise tenkit topladı.

SIRALAMADA BÜYÜK TEHLİKE
Filenin Sultanları Amerika yenilgisinden sonra dünya sıralamasında 7. sıraya demir attı. Bu sıralama Olimpiyat Elemeleri’nde olacağımız torbaları direkt etkiliyor. Öte yandan Milletler Ligi ve Dünya Şampiyonası öncesinde ülkeler sırlamasında Türkiye 4. pozisyonda yer alıyordu. Türkiye 7. sırada olduğu için 4. torbadan girme tehlikesi bulunuyor ve bu güçlü rakiplerle eşleşme manasına geliyor.

FİNALİ FENERBAHÇE’YE KAYBETTİ
Spor Toto Bayanlar Voleybol Şampiyonlar Kupası’nın finalinde Fenerbahçe Opet, VakıfBank’la karşı karşıya geldi. Geçtiğimiz dönem gayret ettiği tüm kupaları müzesine götüren Vakıfbank, Fenerbahçe Opet’e 3-0 kaybetti. VakıfBank’ta yeni transfer Paola Egonu ve öteki oyuncular kaybedilen final sonrası büyük ıstırap yaşadı. Fenerbahçe Opet’in yıldızı Arina Fedorovtseva gösterdiği performansla maçın yıldızı oldu.

GUIDETTI’DEN TENKİTLERE YANIT
A Ulusal Bayan Voleybol Kadrosu ve Vakıfbank’ın başantrenörü Giovanni Guidetti, ünlü tenisçi İpek Soylu’nun you tube kanalına konuk oldu. Guidetti’nin Ferrari benzetmesi ise büyük dikkat çekti.

“GEÇEN DÖNEM VAKIFBANK İLE HARİKAYDI”
“Geçtiğimiz dönem VakıfBank’la mükemmeldi. Birçok maçı kaybettik fakat sonunda yarıştığımız her turnuvayı kazandık. Bu yüzden mükemmeldi. Daha güzel olmak için öğrenmeniz gerekir ve biz her finalde çok yeterliydik. Biz hakikat anda çok uygunduk.”

“ÇILGINCA BİR YAZDI”
“Sezon biter bitmez ulusal ekip dönemi başladı. Bu dönem bilhassa çok zordu. Hakikaten çılgınca bir yazdı. Benim için çok yorucuydu sanırım oyuncular için daha da yorucuydu.”

“BAŞARISIZ DEĞİLDİK, DAMGA VURAMADIK”
“İyi bir yaz geçirdik. VNL’de dördüncü, şampiyonada da yedinci olduk. Dünya sıralamasındaki pozisyonumuza nazaran başarısız değildik lakin damga vuramadık. Sıralamada altımızdaki ekipleri yendik ancak üstümüzdeki ekiplere kaybettik. Güç bir yazdı fakat bir kutlama için nedenimiz yoktu.”

“İNSANLAR BİZİM FERRARI OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYOR”
“İnsanlar bizim Ferrari olduğumuzu düşünüyor ve Ferrari medyamız var. Fakat biz çok uygun bir Mercedes’iz. Ve çok güzel bir Mercedes bir Ferrari değildir. Sen hâlâ temelde şahane bir arabasın lakin bir Ferrari değilsin. Bu yüzden şu anda ekibimizin bir acı çektiğini düşünüyorum.”

“Bu yüzden Sırbistan ve ABD’ye kaybetmemiz olağan. Tahminen de 10 defa oynasak 2-3 defa kazanırız. Bu da oyuncu üzerinde fazla baskı yaratır. Oyunculara da ‘Çok takipçiniz var, çok sponsorunuz var lakin bu da çok fazla baskı getirir’ dedim. Bu baskıyı da direktörüz gerekiyor.”

“TÜRK OLDUĞUNUZ İÇİN ŞANSLISINIZ”
“Oyuncuların çok tanınan olmasına ne söylersin?” sorusuna İtalyan hoca şu karşılık verdi: “ABD’de oyuncularla bir toplantı yaptım. Türk olmanın olağanüstü olduğunu bildiğinizi fakat Türk olmanın size çok fazla sorumluluk verdiğini söyledim. Evet Türk olmak mükemmel, oyuncularımız yeterli lakin Türkiye şu anda hiçbir şey kazanamadı. Şayet Türk voleybolcusuyla Sırp voleybolcusunun takipçisine bakarsan ortada milyonlar var. Hatta olimpiyat altını kazanan ABD’li voleybolculardan bile fazla… ‘İşte bu yüzden Türk olduğunuz için şanslısınız’ dedim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir