Gaziantep’te 5 yaşındaki çocuğa işkence! Bakan Yanık yeni gelişmeyi paylaştı

Gaziantep’te Cihan Yıldız, kızı Firdevs Yıldız’ı (5), konutunda darbedilmiş halde buldu. Hastaneye kaldırılan Firdevs’in günlerce aç bırakılıp, şiddet gördüğü ortaya çıktı. Küçük Firdevs ağır bakıma alınırken, anne Fatma Yıldız tutuklanmıştı.

Yaşanan olayla ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık da açıklama yaptı. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Yanık şunları söyledi;

Gaziantep’te zihinsel engelli bir annenin 5 yaşındaki kızına uyguladığı şiddet hepimizi derinden yaraladı. Bakanlık olarak şiddet mağduru kızımızın tedavi sürecini yakından takip ediyoruz. Ailenin 3 çocuğu devlet muhafazası altına alındı. Kamuoyuna hürmetle duyurulur.

NE OLMUŞTU?

Olay, geçtiğimiz gün akşam saatlerinde Onur Mahallesi’nde meydana gelmişti. Argümana nazaran köyündeki yerine giderek birkaç gün kalan Cihan Yıldız, meskene döndüğünde kızı Firdevs’i darbedilmiş halde görünce 112 Acil Davet Merkezi’ne haber vermişti. Sıhhat gruplarınca Dr. Ersin Arslan Araştırma ve Eğitim Hastanesi’ne kaldırılan Firdevs Yıldız’ın yapılan denetiminde günlerce aç bırakılıp, şiddet gördüğü tespit edilmişti. Daha sonra özel bir hastaneye sevk edilen küçük Firdevs, ağır bakıma alındı. Polis, kuşkulu olarak yüzde 50 zihinsel engelli raporu olan anne Fatma Yıldız’ı gözaltına aldı. Sözü alınan anne Yıldız, daha sonra Vilayet Şiddet Tedbire ve İzleme Merkezi’ne götürüldü.

‘3’ÜNCÜYE ÇOCUĞUMU ÖLDÜRECEK’

Eşi Fatma Yıldız’ın kız çocuklarını sevmediğini belirten Cihan Yıldız, “Bu olay, geçen yıldan beri devam ediyor. Öteki çocuklarıma da vuruyor ancak kızım kadar değil. Eşimin raporu var; bugün yarın tekrar çıkacak. Bu 2’nci oldu, 3’üncü de çocuğumu öldürecek. Meskene üst kat komşunun penceresinden girdim. Çocuğu içeride yatarken buldum. Gözleri şişmiş, kolları morluk içerisindeydi. Kollarında tekrar ısırık izleri vardı. Kızımın şu anda hayati tehlikesi yok. Ancak hala bedenindeki darp izleri duruyor. Benim halim ortada. Bu çocuklarıma nasıl bakacağım? Benim kimsem yok” demişti

‘CEZAEVİNDEN HİÇ ÇIKMASIN’

Eşinin en ağır cezayı almasını isteyen Yıldız, “İsterim ki; raporu olduğu halde cezaevinden hiç çıkmasın. Müebbet yatsın. Çocuğuma da yazık, günah. Konuta geldiğimde kapıyı çalmama karşın hiçbir halde açmadı. Kiracının konutundan girdim ve çocuğumu bu halde buldum. Gelmesem, yetişemesem; çocuğum tahminen de ölecekti. Devletimden çocuklarım için yardım istiyorum” diye konuşmuştu.

TUTUKLANDI

Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte annesi tarafından azap edilerek günlerce aç bırakılan 5 yaşındaki Firdevs Y. ile ilgili açıklamada bulundu.

Kızına şiddet uygulayan annenin zihinsel engelli olduğunu açıklayan Vali Gül, annenin tutuklanarak cezaevine gönderildiğini, öteki çocukların ise devlet müdafaasına alındığını duyurdu.

Vali Gül, mevzu ile ilgili açıklamasında, “Zihinsel engelli bir annenin, 5 yaşındaki kızına uyguladığı şiddet hepimizi derinden üzmüştür. Kızımızın tedavisi Valiliğimiz tarafından takip edilmektedir. Çocuklar, toplumsal hizmetler çerçevesinde devlet müdafaasına alınmıştır. Kuşkulu kişi mahkeme tarafından tutuklanmıştır” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir