Fuat Uğur: İstihbarat ve tahminlerime göre, İmamoğlu, Avni Özgürel’e ümit vermedi ama gazeteyi satın almak için kapısına Soner Yalçın’ı gönderdi

TV100 müellifi Fuat Uğur, OdaTv’nin sahibi Soner Yalçın’ın  iktidara yakın Yeni Birlik gazetesini satın aldığını sav etti. Uğur, “Avni Özgürel’in önemli ölçüde paraya muhtaçlığı olduğundan haberdarım. Hatta bunun için Ekrem İmamoğlu’ndan bile para istedi.Hem aldığım istihbarat hem de iddialarıma nazaran olay şöyle gelişti. İmamoğlu kendisine bu mevzuda ümit vermedi ancak sonra gazeteyi satın almak için kapısına Soner Yalçın’ı gönderdi.” tabirini kullandı. 

Uğur yazısında, “İmamoğlu’nun televizyon takviyeleri tamamdı. Oda TV üzere sınırsız takviye atan bir internet sitesi de vardı lakin bir de gazeteye gereksinim duyuluyordu. Sonuçta o da oldu. Oda TV’nin sahibi Soner Yalçın ki kendisi Murat Ongun’un hocası olur, Avni Özgürel’in sahibi olduğu Yeni Birlik gazetesini satın aldı. Yeni Birlik gazetesi aslında piyasada satışı olmayan, iktidarı destekleyen, resmi ilanları için çıkan bir gazete. Aldığım bilgilere nazaran bir oldukça de borcu var. Pazarlık kaç liraya oldu bilemiyorum ama Avni Özgürel’in önemli ölçüde paraya gereksinimi olduğundan haberdarım. Hatta bunun için Ekrem İmamoğlu’ndan bile para istedi. Hem aldığım istihbarat hem de iddialarıma nazaran olay şöyle gelişti. İmamoğlu kendisine bu bahiste ümit vermedi lakin sonra gazeteyi satın almak için kapısına Soner Yalçın’ı gönderdi. Dediğim üzere Avni Özgürel’in düşüncesi büyük. Bu yüzden en az 5-6 milyon lira ödenmiştir diye düşünüyorum borçlar dışında.  Doğal bu paranın Soner Yalçın’ın cebinden çıkmadığına da adım üzere eminim.” niyetini lisana getirdi.

Uğur şu sözleri kullandı: 

“Yalçın, gazetenin çalışanlarına ‘Hiçbir şeyi değişmesin bu türlü devam edin’ demiş. O vakit neden satın aldın? O denli ya sonuçta Yeni Birlik iktidara yakın bir gazete. Bu çok değişik geldi bana ve sebebini düşündüm. Anladım ki bir şeyler olmasını bekliyorlar harekete geçmek için.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir