FT: Piyasalar iyimser ancak yüksek enflasyon hafife alınıyor

Dünyanın önde gelen merkez bankaları, faizleri son 15 yılın en yüksek düzeyine çıkarmaya hazırlanıyor.

Dünyanın en büyük ekonomilerinin para siyasetlerini yöneten merkez bankalarının bu hafta faiz oranlarını mali krizden bu yana en yüksek düzeylerine yükseltmesi bekleniyor. Piyasalar sıkılaştırma suratının yavaşlayacağını ve hatta orta vadede bilakis döneceğini fiyatlıyor.

Ancak İngiliz gazetesi Financial Times’a nazaran tahvil piyasasındaki olumlu havaya karşın enflasyona ait tehlikeler varlığını koruyor.

SON 15 YILIN EN YÜKSEK SEVİYESİ

ABD Merkez Bankası (Fed), Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve İngiltere Merkez Bankası (BoE) bu hafta faiz kararlarını açıklayacak. Yatırımcılar, Fed’in 25 baz puan faiz artırarak mali sıkılaştırmada frene basmasını bekliyor.

Ancak Fed faizlerinin geldiği düzeyin global mali krizin başladığı Eylül 2007’den bu yana en yüksek düzey olması bekleniyor. BoE ve ECB’nin de faizleri 50 baz puan artırarak Lehman Brothers’ın iflas müracaatında bulunduğu 2008 sonbaharından bu yana en yüksek düzeylere çıkarması bekleniyor.

ENFLASYON TEHLİKESİ SÜRÜYOR

Piyasalarda finansal sıkılaşmanın yavaşlaması nedeniyle optimist bir hava hakim olsa da Financial Times’a nazaran bu süratli ve koordineli faiz artışları karşısında fiyat baskılarının kalıcı olduğuna dair işaretler bulunuyor. Ayrıyeten yatırımcı beklentileri ile ekonomik bilgiler ortasındaki boşluk ise genişliyor.

Enflasyon ABD’de yüzde 6,5 ve Euro bölgesinde yüzde 9,2 düzeyinde seyrediyor. Bu oranlar merkez bankalarının koydukları yüzde 2 amacının epeyce üzerinde. Merkez bankacıları tarafından yakından izlenen çekirdek enflasyon da güçlü kalmaya devam ediyor.

Tüketiciler ve şirketler, enflasyonun son düşüşlere karşın orta vadede merkez bankası gayelerinin üzerinde kalmasını bekliyor.

BEKLENTİLER YÜKSEK

Financial Times’ın tahlilinde, yüksek enflasyon beklentilerinin fiyatlarda daha fazla artışa neden olacağından bunun da enflasyonu tekrar besleyeceğinden tasa edildiği belirtildi.

ABD bankası Citigroup’un baş ekonomisti Nathan Sheets, “Enflasyon beklentileri, kendi kendini gerçekleştiren bir kehanet olabilir. Zira daha yüksek beklentiler, öngörülen enflasyonist şartları tetikler. Merkez bankalarının telaşı de enflasyon beklentilerinin üst hakikat ivmelenmesiydi” dedi.

Geçen hafta açıklanan bilgiler de ABD iktisadının ‘yumuşak iniş’ yapabileceği beklentilerini güçlendirerek hisse piyasalarını desteklerken, bu hafta açıklanacak para siyaseti kararlarının gelecek periyoda ait belirsizlikleri azaltması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir