Eren Keskin’e Olof Palme Ödülü

İsveç’te bu yıl Olof Palme Ödülü‘ne Ukrayna, Türkiye ve İran’dan bayan hakları ve özgürlük savunucuları layık görüldü. Olof Palme Yaşatma Fonu’ndan yapılan açıklamada Ukrayna’dan Marta Çumalo, Türkiye’den Eren Keskin ve İran’dan Nergis Muhammedi’nin mükafata layık görüldüğü açıklandı.

Eren Keskin kimdir?

Eren Keskin 24 Nisan 1959’da Bursa’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra avukat olarak çalışmaya başladı. 1989 yılında İnsan Hakları Derneği’ne üye oldu ve uzun yıllar bu derneğin yöneticiliğini yaptı. 1990’lı yıllarda hakkında 200’e yakın dava açıldı. 1995 yılında bir gazete yayınlanan yazısı nedeniyle 6 ay mahpusta yattı. 1997’de Gözaltında Cinsel Taciz ve Tecavüze Karşı Hukuksal Yardım Ofisi’ni kurdu. Hala Türkiye’de İnsan Hakları Derneği (IHD) eş genel başkanlığını ve insan hakları konusundaki çalışmalarını sürdüyor.

Feminist, toplumsal cinsiyet uzmanı ve psikolog Marta Çumalo  “Women’s Perspectives” (Kadınların Perspektifleri) merkezinin kurucularından. 20 yıldır şiddete maruz kalan bayanları desteklemek için çalışan Çumalo, 2014’ten beri, bilhassa de Rusya’nın 2022 yılında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana savaşın tesirleri ve savaş mağdurlarının muhtaçlıklarını karşılama konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor.

İnsan hakları aktivisti ve gazeteci Muhammedi, İran Ulusal Barış Kurulu’nun kurucularından. İnsan Hakları Savunucuları Merkezi ve Adım Adım İdam Cezasını Kaldırma Kampanyası’nın (Legam) önde gelen isimlerinden olan Mohammadi, bugüne kadar hak savunuculuğu faaliyetleri nedeniyle pek çok kere gözaltına alındı ve tutuklandı.

Stockholm’de suikasta kurban giden toplumsal demokrat başbakan Olof Palme ismine 1987 yılından beri verilen mükafatın maddi pahası 94 bin euro. Olof Palme Ödülü’nü kazanan isimler ortasında Nobel Barış Ödülü’ne de layık görülen Denis Mukwege ve Aung San Suu Kyi de bulunuyor. Ödül 1 Şubat tarihinde Stockholm Konser Salonu’nda düzenlenen merasimle sahiplerine takdim edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir