Dünyanın 4 katı büyüklüğünde Güneş lekesi: Çıplak gözle görülebilecek

Gökbilimciler, Güneş’in yüzeyinde dünyanın yaklaşık 4 katı büyüklüğünde siyah bir delik belirdiğini doğruladı. Bilim insanlarının varsayımlarına nazaran, ‘Güneş lekesi’ ismi verilen kelam konusu delik, yüzde 20 ihtimalle dünya genelinde elektrik kesintilerine de sebep olabilecek güneş rüzgarlarını beraberine getirebilir.

ABD’deki Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi’nin (NOAA) güneş lekesini gözlemlemeye devam ettiği ve gerekli görmeleri durumunda bahisle ilgili bilgi verecekleri belirtilirken, ABD’nin kimi eyaletleri de dahil dünyanın çeşitli bölgelerinden Güneş üzerindeki siyah deliği çıplak gözle görmenin mümkün olduğu kaydedildi.

ORMAN YANGINLARI NEDENİYLE ‘BİR ÇEŞİT DOĞAL KORUMA’ OLUŞTU

İngiltere’nin Daily Mail gazetesinin aktardığına nazaran, uzmanlar, Güneş yüzeyindeki deliği gözlemlemek isteyen bireylerin ziyanlı ultraviyole (UV) ışınlarından korumak için kollayıcı gözlük kullanmaları gerektiğinin altını çizdi.

Öte yandan, Kuzey Amerika’nın belli bölgelerinde Kanada’da yaşanan orman yangınları nedeniyle Güneş’e karşı ‘bir çeşit doğal müdafaa geliştiği’ bilgisini paylaşan uzmanlar, Güneş yüzeyindeki siyah deliği ABD’nin New Jersey, New York, Pennsylvania ve Nebraska eyaletlerinde çıplak gözle görmenin mümkün olduğunu bildirdi.

GÜNEŞ LEKESİ DÜNYAYA DÖNÜK BİR POZİSYONDA BULUNUYOR

Güneş lekeleri, Güneş yüzeyinde öteki kısımlara nazaran göre soğuk olan karanlık bölgeler olarak tanımlanıyor. Dünyadan çıplak gözle görmenin mümkün olduğu söz edilen ve ‘AR3310’ diye isimlendirilen güneş lekesi ise direkt dünyaya dönük bir pozisyonda bulunuyor.

AR3310 yakın vakitte elektromanyetik radyasyon parçacıkları yayan bir M-1 güneş parlamasına neden olmuştu. Dünya’nın neredeyse 10 katı büyüklüğe ulaşabilen M-1 kodlu güneş parlamaları, tipinin en yüksek ikinci tipi güneş parlamaları olarak biliniyor. AR3310 lekesinin ikinci bir güneş parlaması daha yaratabileceği düşünülüyor.

Öte yandan, kelam konusu güneş parlamaları sadece Güneş’in dünyaya dönük kısmında gerçekleşmesi durumunda dünyayı etkileyebiliyor. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir