DSÖ: Küresel maymun çiçeği vakaları 70 binin üzerinde

Örgütün Cenevre merkezindeki basın toplantısında konuşan DSÖ Genel Yöneticisi Tedros Adhanom Ghebreyesus, maymun çiçeği, kolera ve Kovid-19 salgınlarına dair son durumu kıymetlendirdi.

Ghebreyesus, Haiti’deki kolera salgınından kaygı duyduklarını vurgulayarak, “Vakaların dörtte birini 5 yaş altı çocuklar oluşturuyor. Ülkedeki durum süratle eviriliyor. Bundan evvel ve artık tespit edilenlerin dışında bilinmeyen enfeksiyonlar var” sözünü kullandı.

DSÖ’nün kolera takibinde Haiti hükümetine yardımcı olduğu bilgisini veren Ghebreyesus, “Salgının tesirli olduğu bölgelerin güvenliksiz olması, bu bölgelerden örnek alma ve laboratuvar incelemesi yaparak hadise doğrulamamızı zorlaştırıyor” diye konuştu.

Ghebreyesus, ülkedeki yakıt kahrının da sıhhat çalışanları ve tesislerinin kolerayla çabasını olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

AMERİKA KITASINDA ARTIYOR

Maymun çiçeğine değinen Ghebreyesus, “Şimdiye kadar DSÖ’ye 70 binin üzerinde maymun çiçeği olayı ve 26 can kaybı bildirildi” dedi.

Ghebreyesus, global maymun çiçeği olaylarında düşüşün sürdüğünü ama Amerika kıtası bölgesindeki çok sayıda ülkede hadiselerin artmakta olduğunun altını çizdi.

Maymun çiçeğinin de Kovid-19 üzere ‘küresel acil durum’ olmayı sürdürdüğünü hatırlatan Ghebreyesus, ülkelere test ve takip kapasitelerini artırma davetinde bulundu.

Ghebreyesus, DSÖ Acil Durum Komitesinin yarın Kovid-19 üzerine toplanacağını duyurarak, “33 ay evvel salgını global acil durum ilan ettiğimiz günden daha âlâ bir zamandayız. Bu acil durumu her ülkede bitirebilecek araçlarımız var lakin salgın hala bitmiş değil. Daha yapılacak çok iş var” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir