Davutoğlu: Sen önce Erdoğan’ın vesayetine bir şey söyle

Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu, Ankara vilayet başkanlığının düzenlediği müracaat meclisinde gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Sinan Ateş cinayetinde devlet vazifelilerinin 8 gündür sessiz kaldığının altını çizen Davutoğlu, “İçişleri Bakanı, Sinan Ateş cinayetini işleyenlerin art planını neden anlatmıyor. Bahçeli, bu cinayet karşısında niçin sessiz?. Bu işin takipçisi olacağız” diye konuştu.

Davutoğlu’nun konuşmasının satır başları şöyle:

*Biz yeni takımlarla yola çıktık. Sonra fikriyatımızı adım adım işledik. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem vurgusuyla, iktisat, gençlik ve bayan siyasetleriyle gündeme geldik.

*Ama öbür problemler de var Kutuplaşma siyasetini noktalamak için altılı masada bir ortaya geldik. “Biz gelin tanış olalım” diyen Yunus Emre’nin düsturuyla yola çıktık. “Ne olursan ol gel” diyen Mevlana’nın düsturuyla yola çıktık. Biz haram dolu bir sofraya oturmadık oturmayacağız. Beştepe’ye çeteler yürüyor. Beştepe’nin etrafını yolsuzluk sarmış.

“BAHÇELİ, BU CİNAYET KARŞISINDA NİYE SESSİZ?”

*İçişleri Bakanı, Sinan Ateş cinayetini işleyenlerin art planını neden anlatmıyor. Bahçeli, bu cinayet karşısında niçin sessiz. 8 gündür cinayetin karşısında sessizler. Bu işin takipçisi olacağız. Biz millet için bir ortaya geldik.

*Millet için yürümeye devam edeceğiz. Biz geçiş süreci yol haritası, 6 genel lider olarak ülkeyi geçiş sürecinde nasıl yürüteceğimizin yol haritasıdır. 30 Haziran’da halkımıza bunu ilan edeceğiz. 28 Şubat’ın intikamını almaya çalışan kimi kısımlar rahatsız oldu. Halkın yoksulluğu her haneye girdikçe girdi

*”Kritik bir tarihte toplanıyoruz. Tarihi bir eşikteyiz. Otoriter yanlıları din, vatan, millet diyerek insanın temel hak ve özgürlüklerini sarmaya başladı. Herkesin sustuğu bir günde 21 Mayıs 2019’da birinci gelecek meşalesini çaktık. İktidara seslendik.

*Yolunuz yol değil dedik. Yapmayın dedik. Bir yüzükle başlayan seyahati saraylarla sürdürmeyin dedik. Halkın içinden çıktınız, halktan uzaklaşmayın dedik. Biz onların geleceği için de onları uyarıyorduk. Fakat zulümleri arttıkça arttı. Halkın yoksulluğu her haneye girdikçe girdi.

“GELECEK PARTİSİ CESURLARIN PARTİSİDİR”

*Bu ülke için her türlü fedakarlığı yapan gelecek gönüllülerinin susmaya hakkı yoktu. Bu otoriterlik sistemini yıkmaya var mısınız? Önce parti kuramaz dediler, kimse yaklaşamaz dediler. sahiden de kimi korkaklar yaklaşamadı. Lakin kurulmaz denilen partimizi kurduk. Sesleri çıkamaz dediler sesimiz gür çıktı. Hiç kimseden korkmadık. Gelecek Partisi cesurların partisidir.

*Onların hesabı şuydu. “Ülkeyi kutuplaştıralım, iki düşman kutup yaratarak seçimi kazanalım” dediler. Biz bu kutbu bozduk. İktidara meydan okuduk. Yeni bir vatandaşlık hukukuyla omuz omuza verelim dedik.

*Türkiye’nin en güçlü siyasi, ekonomik ve tüzel takımları Gelecek Partisi’ndedir. Bununla gurur duyuyoruz. Seçimlerde 1. parti olmaya, sandıkları patlatmaya var mıyız?

“ÜLKEYİ BİR ŞAHISLA YÖNETMEYECEĞİZ DEDİK”

*Altılı masa olarak ortak aday çıkaracağız. Bu aday cumhurbaşkanı olduktan sonra da altı partinin başkanı ülkeyi basiretle yönetmeye devam edecek. Ülkeyi bir bireyle yönetmeyeceğiz dedik.

*Tayyip Erdoğan üzere tek başına yönetmeyecek dedik. Altı parti sorumluluk alarak, ülkeyi ortak akılla yönetecek dedi. Sonra birtakım çevreler bizi eleştirdi. Az oy alan partilerin vesayeti olacak diye. Sen evvel Tayyip Erdoğan’ın vesayetine bir şey söyle.

“HEP BİR ARADA TÜRKİYE’Yİ KARA TÜNELDEN ÇIKARACAĞIZ”

*Cumhurbaşkanı 8 gündür Sinan Ateş cinayetiyle ilgili neden konuşmuyor. Zira üzerinde Bahçeli’nin vesayeti var. Perinçek’in vesayeti altında Doğu Türkistan’daki zulme sesini çıkarmıyor. Bu ülkeyi yasaklar altında yöneten zihniyete emanet etmeyeceğiz. Fakat üç beş anketöre de teslim etmeyeceğiz.

*Bizi küçük parti diye tanımlayanlara seslenelim Gelecek Partisi küçük değil yeni bir partidir. Bizim ortak akılla, ortak iradeyle kararname çıkarmamızdan rahatsız oluyorlar. Bu milletin yazgısını bir kişinin aklına, vicdanına bırakmayacağız. Daima bir arada Türkiye’yi kara tünelden çıkaracağız. Bundan sonra onlar için kara bulutlar olacak.

*Eğer Selçuk Özdağ’a saldıran alçaklar elini kolunu sallayarak dolaşıyorsa orada adalet yok demektir. Milletin dini kıymetlerini istismar ederek otoriter nizam kurmaya çalışanlara karşı her vakit demokrasi ve insan hakları diyeceğiz.

“OKULLARDA HER GÜN ÇOCUKLARIMIZA BİR ÖĞÜN YEMEK VERECEĞİZ”

*Devlet bizim için insan üstü bir şey değildir, insanlara hizmet ettikçe yaşayabilecek bir varlıktır. Çocuklar beslenemiyor, babalar çocuklarının önüne rızk koyamıyorlar. Okullarda her gün çocuklarımıza bir öğün yemek vereceğiz.

*Yurt sorunu, barınma sorunu olmayacak. İş kurmak isteyen gençlere 1 milyona kadar faizsiz kredi vereceğiz. Gençler evlenemeyecekler. Gençlerin terk ettiği bir ülkeyi değil gençlerin onurla yaşadığı bir ülkeyi onurla inşa edeceğiz.

‘TÜRKİYELİ HER VATANDAŞ EŞİTTİR’

*Çiftçilerimize hayat suyu, can suyu vereceğiz. Enflasyonun belini çiftçileri, esnafı destekleyen
politikalarla kıracağız. Emeklilerin maaşlarını minimum fiyat seviyesine çıkaracağız. Bunların maliyeti faiz baronlarına verdikleri para kadar neredeyse.

*Türkiyeli her vatandaş eşittir. Biz hiç korkmadan söylüyoruz. Biz ulusal bir hareketiz. Birini dışlayarak ulusal olamazsınız. Bana Diyarbakır’da serok Ahmet diyenler burada da birebirini söylüyor.

*Bizim iktidarımızda Kürtçe yasal bir lisan olacak. Cemevleri, Kültür Bakanlığının altında bir müze konutu üzere görülmeyecek. Hürmet görecek, hürmet duyulacak. KHK mağdurları ile ilgili en net ifadeleri parti programında biz yazdık.

*Gelecek Partisi ikiyüzlülerin partisi değildir. Biz Diyarbakır’da ne söylersek Ankara’da, Konya’da birebir şeyi söyleriz. Birisi Türkiye’de darbe yapacak olursa evvel biz karşı çıkarız.

“SİYASİ AHLAK YASASI ÇIKARTACAĞIZ”

*Biz başı dik olanların partisiyiz. Kimseye borcumuz yok. Maddi zorluklar çekiyoruz, baskılar görüyoruz lakin kimseye borcumuz yok. Siyasi ahlak yasasını çıkartacağız. Rekabeti eşit hale getireceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir