Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC ziyareti Yunan basınında yankı uyandırdı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 28 Mayıs’taki Seçim zaferinden sonra birinci yurtdışı ziyaretini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gerçekleştirdi. Erdoğan burada yaptığı açıklamada Ada’da tahlil için dünyayı KKTC’yi tanımaya çağırırken “Müzakere masasına geri dönülecekse bunun yolu KKTC’nin tanınmasından geçmektedir” sözünü kullandı.

Yunan medyası gözünü Kıbrıs’a çevirdi

Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden Yunan medyası, Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretine geniş yer ayırdı. Erdoğan’ın KKTC’nin tanınmasına yönelik yaptığı davet Yunanistan’da taşları yerinden oynattı. Yunan gazeteleri Erdoğan’ın kelamlarını bir tehditmiş üzere okuyucularına aktarırken, memleketler arası ajanslar seçimlerden büyük bir zafer ile çıkan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın KKTC’nin tanınması için davette bulunduğunu yazdı.

Mavi Vatan vurgusu

CNN Yunanistan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretinde Yunanistan’a göndermeler yaptığını ve ‘Mavi Vatan’ söylemi ile geri döndüğünü öne sürdü ve Erdoğan’ın “Bizim yol haritamız barış üzerinedir. Bu denizlerde barıştan öteki çıkış yolu yok. Şayet barışı engellemek isteyenler olursa farklı bir proje uygulamak zorunda kalırız. Biz önümüze pürüzler çıkmasın istiyoruz. Ege Denizi bir barış denizi olarak dünyaya iletisini versin.” kelamlarına dikkat çekti.

Barış davetini tehdit olarak yorumladılar

Capital.gr Haber sitesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kelamlarının Yunanistan’a yönelik bir ‘tehdit’ olduğunu sav ederek “Türkiye Cumhurbaşkanı barış istemiyorlarsa öbür bir plan uygularız dedi.” sözünü kullandı.

Müzakere masasına dikkat çekildi

Protothema gazetesi “Erdoğan işgal altındaki topraklarda Ege’de barıştan kelam etti” başlıklı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Yunanistan’ı tehdit ettiğini argüman etti. Skai televizyonu Erdoğan’ın Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak lakin KKTC’nin devlet olarak tanınması halinde müzakere masasına döneceğini vurguladığını belirtti ve Erdoğan’ın KKTC’deki kelamlarına yer verdi.

Erdoğan’ın en güçlü kartı

In.gr haber sitesi “Kıbrıs Sorunu: Erdoğan’ın güçlü kartı, mevcut durumlar ve Rum tarafının ikilemi” başlıklı haberinde Kıbrıs Araştırmaları Merkezi Başkanı Christos Iacovou’nun Erdoğan’ın ziyareti ile ilgili değerlendirmesine yer verdi. Sigma TV’ye konuşan İakovu ziyaret için ” Yapılan açıklama Türkiye’nin işgal durumunu daha da pekiştirmeye yönelik teşebbüsünü göstermektedir. Yapılanların yeni siyasi bilgiler haline getirilerek müzakere masasında güçlü bir koz olarak kullanılması amaçlanmaktadır” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir