Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan “sahada ve masada güçlü Türkiye” paylaşımı Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son yıllarda alanda ve masada elde edilen diplomatik başarılara dikkati çekerek, “Küresel güçlerin operasyon aygıtı olan mecmuaların kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, ulusal iradeye parmak sallanmasına müsaade vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik muvaffakiyetleri doruğa taşıyacağız.” tabirlerini kullandı.

Erdoğan, toplumsal medya hesabından, Türkiye’nin son yıllarda alanda ve masada elde ettiği diplomatik başarılara ait paylaşımda bulundu.

“Polisimizi, askerimizi, sivillerimizi alçakça şehit edenlere terörist diyebilmek için Batı’nın gözünün içine bakanlar bilmezler. Artık siyasi, diplomatik ve askeri atılımlarıyla terör örgütlerine dünyayı dar eden bir Türkiye var.” tabirini kullanan Erdoğan, “İşte alanda ve masada güçlü Türkiye’nin hikayesi” başlığıyla yer verdiği paylaşımında, Türkiye’nin üç kıtanın kalbi pozisyonundaki jeopolitiğine karşın yıllarca tek eksenli bir dış siyasetle yönetildiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Boraltan Köprüsü faciasında can kardeşlerini göz nazaran göre katillerine teslim eden pısırık zihniyete son verdik. Diplomatlarımızın da uğraşlarıyla öz inancı yüksek, teşebbüsçü ve insani bir dış siyaset pratiğini hayata geçirdik. Dış temsilcilik sayımızı 163’ten 260’a çıkartarak dünyanın en geniş diplomatik ağına sahip 5 ülkesi ortasına girdik.” değerlendirmesinde bulundu.

“Tüm imkanlarımızla kardeşlerimizin yanındayız”

“Kıbrıs Türklerinin, Türk dünyasının ve Balkanlar’daki Evlad-ı Fatihan’ın hakkını kararlılıkla savunuyoruz. Libya’da, Suriye’de, 30 yıllık işgalin akabinde azat edilen Karabağ’da olduğu üzere gerektiğinde tüm imkanlarımızla kardeşlerimizin yanındayız. Esir takası ve tahıl koridoru mutabakatlarıyla bölgesel krizlerin tahliline katkı sunuyoruz.

Tarihi ulu zaferlerle dolu bir devlet olarak milletlerarası sistemde hak ettiğimiz yere geliyoruz. Global güçlerin operasyon aygıtı olan mecmuaların kapaklarıyla iç siyasetimizin yönlendirilmesine, ulusal iradeye parmak sallanmasına müsaade vermeyeceğiz. Türkiye Yüzyılı’yla inşallah tüm bu diplomatik muvaffakiyetleri doruğa taşıyacağız.”

Kaynak: AA / Burcu Çalık Göçümlü – Aktüel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir