Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan öğretmenlere mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Eyüpsultan’da öğrencisi tarafından öldürülen okul müdürü İbrahim Oktugan’la ilgili bir açıklamada bulundu. Erdoğan, eğitim topluluğuna başsağlığı dileyerek “Öğretmenlerimize yönelik şiddete ait kapsamlı bir düzenlemeyi hızla hayata geçireceğiz. Müsterih olsunlar.” sözlerini kullandı.

İstanbul‘un Eyüpsultan ilçesinde lise müdürü İbrahim Oktugan’ın, öğrencisi tarafından öldürülmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, öğretmenlere ve eğitimcilere yönelik şiddette cezaların yarı oranında artırılacağını duyurdu.

“SÜRATLE HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

Erdoğan, eğitimcilere yönelik şiddete karşı uygulanacak ceza düzenlemesiyle ilgili detaylara da yer verdiği toplumsal medya paylaşımında şu tabirleri kullandı:

“Evlatlarımıza kattıkları bilgi ve bedeller bütünüyle ülkemizin kalkınma çabasında hayati kıymette olan öğretmenlerimizi her türlü aksilikten korumak, onlara mesleklerini icra edecekleri rahat ve inançlı ortamı sunmak asli misyonumuzdur.

Ulvi bir mesleği icra eden, yetiştirdikleri jenerasyonlarla geleceğimizi inşa ve ihya eden öğretmenlerimiz başımızın tacıdır.

Bu anlayışa kararlılıkla sahip çıkan bir hükûmet olarak öğretmenlerimize ve öbür eğitim çalışanlarımıza yönelik şiddete ait kapsamlı bir düzenlemeyi hızla hayata geçireceğiz.

Kanun teklifi olarak Gazi Meclisimize sunacağımız düzenlemeyle,

• Öğretmenlerimize yönelik fiillerde ceza kanunlarında öngörülen cezalar yarı oranında artırılacak.

• Bu fiilleri işleyenlerin cezasının ertelenmesi engellenecek.

• Bu fiiller tutuklama sebebi sayılarak tutuksuz yargılamanın önüne geçilecek.

• Özel kurumlarda çalışan öğretmenlerimiz ve başka eğitim çalışanlarımız da vazifeleri sebebiyle kendilerine yönelik işlenen cürümler bakımından kamu vazifelisi sayılacak.

Öğretmenlerimiz müsterih olsun.

Böylesine kıymetli bir mesleği ülkemizin her bölgesinde fedakârca yürüten öğretmenlerimize karşı şiddet olaylarına asla sessiz kalmadık, kalmayacağız.

Bu vesileyle, İstanbul’da canice yapılan bir taarruz sonucu hayatını kaybeden İbrahim Oktugan öğretmenimize Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine, öğrencilerine ve tüm eğitim topluluğumuza başsağlığı diliyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir