Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan İsmailağa Cemaati’ne kıyak: Devletten izinsiz yardım toplayacaklar!

İçişleri Bakanlığı’na bağlı Sivil Toplumla Münasebetler Genel Müdürlüğü’nün “İzin Almadan Yardım Toplama Hakkına Sahip Kuruluşlar” listesine İsmailağa Camii İlim ve Hizmet Vakfı da eklendi. 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu’nun 6’ncı Maddesi’ne nazaran şahıslar ve kuruluşlar, yetkili makamdan müsaade almadan yardım toplayamıyorlar. Fakat, İsmailağa’ya İçişleri Bakanlığı’nın önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayı ile müsaadesiz para toplama hakkı verdi. Bu sayede İsmailağa Cemaati üyeleri devletten müsaade almayıp diledikleri üzere para toplayabilecek.

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine nazaran Müsaade yardım toplama hakkı verilen dernek ve vakıflar ortasında, Deniz Feneri Derneği, Diyanet Vakfı, İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH), gerici Aziz Mahmud Hüdayi Vakfı, Hayrat İnsani Yardım Derneği ile Beşir Toplumsal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği de yer alıyor. Ayrıyeten, Bilal Erdoğan’ın yöneticisi olduğu Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) ve İlim Yayma Vakfı da müsaade almadan yardım toplama hakkı verilen kuruluşlar listesinde. AKP yöneticilerinin dernek ve vakıflarının da bulunduğu listede Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği (ÇYDD) üzere dernekler ise yer almıyor.

Vergiden de muaf

Erdoğan, seçim öncesi birtakım vakıfları da vergiden muaf tuttu. Erenköy Cemaati’ne bağlı Hace Musa Topbaş Vakfı’na 21 Mart’ta vergi muafiyeti hakkı tanındı. Vakfa ismi verilen Hace Musa Topbaş, Erenköy Cemaati’nin evvelki lideri. Cemaatin şimdiki lideri ise oğlu Osman Nuri Topbaş.

Mavera Eğitim ve Sıhhat Vakfı da 3 Nisan’da vergiden muaf tutuldu. Bu vakfın yöneticileri ortasında AKP’li Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, eski Üsküdar Belediye Lideri AKP’li Mustafa Kara, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi AKP’li Osman Aydın, eski AKP İstanbul Vilayet Lider Yardımcısı Sedat Ecin, eski AKP Milletvekili Adnan Boynukara yer alıyor. Ayrıyeten AKP’den milletvekili adayı olan fakat seçilemeyen Hakkı Ulu ile Türk Telekom yöneticisi Mehmet Beytur üzere bürokratlar da bu vakfın idaresinde.

İskeleye çöktüler

İktidara yakın birçok ismin idaresinde yer aldığı Türkiye Tasarım Vakfı da 21 Mart’ta vergiden muaf tutuldu. ‘Beşli Çete’den Kalyon Holding’in sahibi Orhan Cemal Kalyoncu’nun oğlu Mehmet Kalyoncu, TBMM Takviye Hizmetleri Başkanlığı Lider Yardımcısı Mehmet Ali Güveli, TBMM Basın, Yayın ve Halkla Bağlantılar Başkanlığı Lider Yardımcısı Halil İbrahim Erbay ve yandaş Yeni Şafak’ın müellifi Ali Saydam üzere çok sayıda dikkat çeken isim de vakfın idaresinde.

Ayrıca İBB’nin Kuzguncuk İskelesi’nin üst kısmını Türkiye Tasarım Vakfı kullanıyor. İBB’nin ilçe belediyelerden sorumlusu Tonguç Çoban, tarihi bir nitelik taşıyan Kuzguncuk İskelesi’nin AKP’li İBB idaresi tarafından Kent Hatları’na kiraya verildiğini, Kent Hatları’nın da burayı Türkiye Tasarım Vakfı’na aylık 2 bin 200 liraya kiraladığını belirtmişti. Vakıf tarihi iskeleyi tahliye etmezken İBB ile vakıf ortasındaki mahkeme süreci de devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir