Covid-19 bir kez daha mutasyona uğradı: Tehlikenin yeni adı “Arcturus”

Hindistan’da, “Arcturus” isimli yeni bir Covid-19 alt varyantı tespit edildi. Ülkede günlük olay sayısı 3 bin kadar arttı. Bilim insanları, ‘Arcturus’ varyatının Hindistan’ı kasıp kavurduğunu açıkladı.

Omicron alt varyantı olan ve teknik olarak XBB.1.16 olarak isimlendirilen Arcturus, geçen ay enfeksiyonların 13 kat arttığı ülkedeki Covid hadiselerinde yeni bir artışa sebebiyet verdi. Bununla birlikte, hadise sayılarındaki yükseliş, Hindistan Sıhhat Bakanlığı’nın bu hafta hastanelerin mümkün bir hasta akınıyla başa çıkmaya ne kadar hazır olduğunu denetim etmek için tatbikatlar düzenlemesine neden oldu.

Bazı eyaletlerde bir yıldan fazla bir müddettir birinci kere halka açık ortamlarda yüz maskeleri geri geldi. Güney eyaleti Kerela Sağlık Bakanı Veena Georgei, hamile bayanlar, yaşlılar ve altta yatan sıhhat sıkıntıları olanlar için maske takılmasının mecburî olduğunu duyurdu.

“ENDİŞE VERİCİ MUTASYONLARA SAHİP”

Diğer taraftan, Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) şu anda, birinci olarak Ocak ayı sonlarında tespit edilen XBB.1.16’yı izliyor ve yetkililer, Arcturus’ta telaş verici birtakım mutasyonlar olduğunu söylüyor.

DSÖ’nün Covid-19 sorumlusu olan Dr. Maria Van Kerkhove, bahse dair “Arcturus, birkaç aydır sirkülasyonda. Laboratuvar çalışmalarında artan bulaşıcılığın yanı sıra potansiyel olarak artan patojenite gösteren başak proteininde ek bir mutasyona sahip olduğunu gözlemledik. Lakin, Arcturus evvelki varyantlardan daha önemli hastalığa neden olduğuna dair bir ispat yok.” biçiminde bir açıklama yaptı.

Diğer yandan Tokyo Üniversitesi’nden Japon bilim insanları tarafından yapılan farklı bir çalışma, Arcturus’un yakından bağlantılı olduğu Kraken alt varyantından 1,2 kat daha bulaşıcı olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, Arcturus’un yakın gelecekte dünya çapında yayılacağını belirterek, yeni alt varyantın bağışıklık sisteminin çaba etmesini zorlaştıran mutasyonları olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir