Çığ faciasının üzerinden 3 yıl geçti, acılar hala taze

Van-Bahçesaray kara yolundaki 3 bin rakımlı Karabet Geçidi’nde, 3 yıl evvel 4 Şubat günü çığ düştü. Yoldan geçen bir iş makinesi ile bir minibüs kara gömüldü. Çığ altında kalan 2 kişiyi kurtarmak için bölgeye çok sayıda grup sevk edildi. Ayrıyeten etraf köylerde olayı duyanlar da yardım için bölgeye geldi.

Yoğun kar yağışı ve tipinin tesirli olduğu bölgede çalışmalara o gün orta verildi. Bir gün sonra tekrar başlatılan arama çalışmaları sürerken ikinci defa çığ düştü. Kurtarma gruplarıyla çalışmalara katılan vatandaşlar tonlarca kar kütlesinin altında kaldı.

Bölgeye gelen birçok uzman grup, çığ altında kalanları kurtarmak için güçlü hava koşullarına karşın çalışma yürüttü. Her 2 çığ felaketinde 11’i asker, 8’i güvenlik korucusu, 3’ü itfaiye eri olmak üzere toplam 42 kişi şehit oldu, 84 kişi ise yaralandı.

Olayın 3’üncü yıl dönümünde şehit olan 8 güvenlik korucusunun yakınları, mezarlarının bulunduğu Çatak ilçesine bağlı Alacayır Mahallesi ve Çemik mezrasında toplandı. Çığda hayatını yitiren kuzenler Metin, Abdulselam, Nimettullah Mantaş, Mehmet Eren ve Bayram Bulcar’ın yakınları mezarlarının bulunduğu Çemik Mezrasındaki Şehitlik Mezarlığında onlar için dua etti.

Çığ faciasında 8 yakınını kaybeden ve kendisi de ikinci çığda birkaç dakika ile kurtulan İrfan Mantaş, “Biz de ordaydık. Kahvaltı yapmamıştık. Bir orta otomobile geçtik. Benle bir arkadaşım otomobildeydik. Üzerinden bir dakika geçmedi ki bir ses geldi. Çığ düştü. Bir baktık ki etrafta kimse kalmamıştı. Ayakta 10-20 kişi kalmıştık. Biz oraya gidip ellerimizle çığ altında kalanları kurtarmaya çalıştık. Bizim köyde 8 kişi çığ altında kaldı. Hepsi de akrabam. Acımız hala taze. Allah bir daha yaşatmasın” tabirlerini kullandı.

GÜVENLİK TEDBİRLERİ ÜST SEVİYELERDE

Bölgede öteki can kayıplarının olmaması ve ulaşımın daha inançlı sağlanması maksadıyla güvenlik tedbirleri ise üst düzeye çıkarıldı. Kar yağışının ağır olduğu ve çığ riskinin olduğu günlerde Van-Bahçesaray kara yolu büsbütün ulaşıma kapatılıyor. Kar yağışının olmadığı lakin çığ riskinin olduğu günlerde de günün belirli saatlerinde yoldan geçişlere müsaade verilmiyor. Bölgede, çığ tehlikesi, kar yağışı ve tipi nedeniyle Van-Bahçesaray kara yolu bugünlerde trafiğe kapalı. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir