CHP’li Öztrak: Altı parti lideri, 30 Ocak tarihinde tüm detaylı çalışmaları kamuoyuyla paylaşacaklardır

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, “Hükümet programı niteliğinde Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’nde, somut gayeler, siyaset ve projeler hazırdır. Altı parti önderi, 30 Ocak tarihinde tüm bu ayrıntılı çalışmaları kamuoyuyla paylaşacaklardır.” dedi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, hükümetin iktisat siyasetini eleştirdi.

Kamu işçilerinin gelirlerinin enflasyon karşısında tutunamadığını söz eden Öztrak, 2013’ten sonra kamu çalışanlarının fiyatlarının gerçek olarak yüzde 11 gerilediğini, bunun Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nın 244. sayfasındaki tabloda yer aldığını söyledi.

Memur maaşlarına, emekli aylıklarına iki taksitte yüzde 30 artırım yapıldığını, buna da “müjde” denildiğini lisana getiren Öztrak, “Yüzde 30 maaş ve aylık artırımına ‘müjde’ diyenler, trafik cezalarına, pasaport harçlarına yüzde 123, doğal gaz hizmet bedeline yüzde 84, özel okul fiyatlarına yüzde 65 artırım yaparken hiç utanmadılar. İşte en son alkollü içeceklere yapılan artırımlar artık milleti yıldırma ve zulüm noktasına getirdi. Devlet, bir hayat usulünü kuşatamaz. Taciz edemez, rahatsız edemez. Devlet her hayat usulünü korur.” diye konuştu.

Türkiye’de dört kişilik bir ailenin yoksulluk hududunun 26 bin 485, aile ödeneği dahil en düşük memur maaşının 11 bin 848 lira olduğunu belirten Öztrak, milyonlarca devlet memuru ve ailesinin yoksulluk hududunun altında yaşadığını savundu.

Türkiye’de emekçisi, memuru, esnafı, emeklisi, milyonlarca orta direk ailesinin büyük bir beslenme ve barınma kriziyle karşı karşıya olduğunu tabir eden Öztrak, Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım Örgütü bilgilerine nazaran dünyada besin fiyatlarının son bir yılda yüzde 1 gerilediğini, tıpkı periyotta Türkiye’de besin fiyatlarının yüzde 77 arttığını savundu.

Orta direğin konut, otomobil sahibi olmasının artık hayal olduğunu, kiralık konut bulmanın bile sıkıntı haline geldiğini lisana getiren Öztrak, İstanbul, Ankara, İzmir, Adana ve Antalya’da artan konut kiralarını eleştirdi.

Hükümetin her seçim öncesinde toplu konut projeleri açıkladığını belirten Öztrak, “Yine seçim öncesi güya orta direk için konut kampanyası başlattılar. Kampanyada kredi var, konut var lakin ‘orta direk’ yok. Kampanya kapsamında, bankadan 4 milyonluk kredi çekilse aylık kredi taksiti 38 bin 875 lirayı buluyor.” dedi.

Öztrak, “Siz bu konutları İsviçre’nin, Almanya’nın, Fransa’nın orta direği için mi yapıyorsunuz?” sorusunu yöneltti.

“Ödenemediği için takibe düşen krediler 160 milyar lirayı aşmış”

Geçen yıl Hazinenin 169 milyar lira nakit açığı verdiğini, karşılığında 437 milyar lira borçlanmaya gittiğini söz eden Öztrak, şöyle konuştu:

“Hazine nakit açığıyla Hazine kasasına atılan para ortasında 330 milyar lira fark var. Buna rağmen, Merkez Bankasında Hazine hesaplarında tutulan para 153 milyar lira. Ortadaki 180 milyar liraya yakın para nerede? Anlaşılan vatandaşa değil de yeniden art kapıdan yandaşlara kredi pompalanıyor. Yalnızca devletin değil, vatandaşların ve şirketlerin borçları da süratle artıyor.

Son 5 yılda, finansal kesim hariç ülkemizin borcu üçe katlanarak 12 trilyon lirayı aştı. Vatandaşların kredi kartı borcu son bir yılda yüzde 113 artarak 447 milyar liraya ulaştı. Ödenemediği için takibe düşen krediler 160 milyar lirayı aşmış durumda. İcra dairelerinde evrak sayısı geçen yıla nazaran 614 bin artarak bu yılın birinci haftasında 23 milyon 192 bine çıktı.”

Kamu özel iştirakinin yalnızca 2022’deki maliyetinin millete 2 milyar 195 milyon dolar, altı yılda bu projeleri yapanlara milletin bütçesinden ödenen paranın ise 12 milyar dolar olduğunu öne süren Öztrak, “Bu ödenen paralar, dört tane Yavuz Sultan Selim Köprüsü ya da 10 tane Avrasya Tüneli yapar yahut Osmangazi Köprüsü dahil koskoca İstanbul-İzmir Otoyolu’nu yapar, üstüne de para kalır.” dedi.

Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçişin yol haritasının tamamlandığını, bu çerçevede parlamenter sisteme geçiş sürecinde Türkiye’nin tüm değerli sıkıntılarının istişareyle çözülmesinin öngörüldüğünü lisana getiren Öztrak, “Hükümet programı niteliğinde Ortak Siyasetler Mutabakat Metni’nde somut gayeler, siyaset ve projeler hazırdır. Altı parti önderi, 30 Ocak tarihinde tüm bu ayrıntılı çalışmaları kamuoyuyla paylaşacaklardır.” şeklinde konuştu.

“AK Parti davet ederse belediye liderlerimiz o kongrelere de katılır”

CHP Sözcüsü Öztrak, açıklamasının akabinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

“AK Parti anayasa değişikliği teklifiyle ilgili muhalefet tipine çıkacak. CHP’nin bu mevzuya cevabı ne olacak?” sorusuna karşılık Öztrak, “Bu hususta gerekli açıklamayı küme başkanvekillerimiz yapacaktır.” dedi.

“İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu’nun İYİ Parti vilayet kongresinde konuşma yapmasıyla ilgili tenkitler var. Sizin bu bahse ait değerlendirmeniz nedir?” sorusu üzerine Öztrak, şu karşılığı verdi:

“Sayın Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Liderimiz CHP’lidir. Lakin kendisi UYGUN Parti’nin de içinde olduğu Millet İttifakı’nın da desteklediği bir belediye liderimizdir. Bizim tüm belediye liderlerimiz ittifak ortağımız GÜZEL Parti’nin vilayet ve ilçe kongrelerine davet edildiğinde katılırlar. Eğer AK Parti davet ederse belediye liderlerimiz o kongrelere de katılır. Yeniden tabi Millet İttifakı’nın öbür ortakları öbür partiler de davet ettiklerinde belediye liderlerimiz o toplantılara katılır.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir