CHP’den ekonomi tepkisi: İlk 20’den düşme sınırına gelindi

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı.

Toplantıya ilişkin açıklamada bulunan Parti Sözcüsü Öztrak, hükümetin iktisat siyasetini eleştirdi.

Öztrak, Türkiye’nin 2023’te dünyanın en büyük 10 iktisadı ortasına girmesi taahhüdünde bulunulduğunu lakin birinci 20’den düşme hududuna gelindiğini belirtti.

Yolsuzluğun olduğu yerde ekonomik özgürlüklerin tehlikede olduğunu, kimsenin malından, mülkünden emin olamayacağını savunan Öztrak, bu nedenle dürüst iş insanlarının yolsuzluk olan rejimlerden sakındığını, bu türlü ülkelere yatırım yapmak istemediğini söyledi.

YOLSUZLUĞA VURGU YAPTI

Öztrak, “Bugün global yarışta boşuna taban kaybetmiyoruz. Global yolsuzluk algısındaki pozisyonumuz 2013’ten bu yana 43 basamak kötüleşerek 180 ülke içinde 96. sıraya düştü. Tıpkı devirde dünyada ekonomik özgürlüklerdeki pozisyonumuz 38 sıra birden kötüleşerek 177 ülke içinde 107. sıraya geriledi. 2022’nin 11 ayında ülkemize gelen kaynağı bilinmeyen para 22 milyar 341 milyon dolar.” diye konuştu.

SİNAN ATEŞ SUİKASTI

Eski Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Ateş’in öldürülmesine ait Öztrak, “Bu kahpe cinayet, yapanın yanına kar kalmaz. Genel Liderimiz Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘Dört ay sonra iktidara geldiğimizde Sinan Ateş’in katillerini adalet önüne çıkarmak için çalışmaya başlayacağız. Kurtlar sofrası kazanamayacak, Sinan Ateş unutulmayacak.’ sözleri milletimize açık bir taahhüttür.” dedi.

“RUSYA, GAZ ÖDEMELERİNİ ANLAŞILAN SEÇİM SONRASINA ÖTELEDİ”

Öztrak, Kur Muhafazalı Mevduat sistemi münasebetiyle 2022’de Hazineye 92 milyar 538 milyon 964 bin lira yük geldiğini, “Merkez Bankasında saklananlarla bir arada milletin sırtına bindirilen yükün 157 milyar liranın üzerinde” olduğunu öne sürdü.

Bütçe sayılarının doğruluğundan hiç kimsenin emin olmadığını savunan Öztrak, şöyle devam etti:

*Dışişleri Bakanı çıkmış, ‘Rusya’dan alınan gazın fiyatı 3 kattan fazla arttı’ diyor. Lakin BOTAŞ’a bütçeden yapılan transferler, nedense geçtiğimiz kasım ayından itibaren durmuş.

*Yine Merkez Bankasından BOTAŞ’a döviz satışları, temmuz ayında apansızın sıfırlanmış. Rusya’dan alınan doğal gaz fiyatı üç kat artarken, 2021’den 2022’ye de dolar kuru yüzde 86 sıçrarken BOTAŞ’ın bütçeden finansman gereksinimi nasıl oldu da birden teğe durdu? Rusya’ya gaz ödemeleri, domatesle yapılmaya başladı da haberimiz mi yok? Ne olduğu açık. Rusya gaz ödemelerini anlaşılan seçim sonrasına öteledi.

*Gaz borcunun da 20 milyar doları bulduğu artık yazılıp çiziliyor. Bu ötelenen sayı, 2022 ortalama kuruyla 331 milyar lira yapar. Bu 331 milyar ödenseydi, 2022’deki bütçe açığı da 119 milyar lira olmaz, 450 milyar liraya çıkardı.

*Acaba öbür neleri halının altına süpürdünüz? Durum ve hasar tespit komitemiz, seçimden sonra bunları birer birer ortaya çıkaracak. Döviz rezervleri suyunu çekmişken, seçim öncesi bu 20 milyar dolarlık kıyak neyin karşılığında yapıldı? Bunu sandık sonrasında öğreneceğiz, milletimize de açıklayacağız.

KUR’AN-I KERİM’İN YAKILMASI

İsveç’in başşehri Stokcholm’de Kur’an-ı Kerim yakılmasına ait Öztrak, “2017’den bu yana çeşitli seferler kutsal kitabımızı yakan, faşist bir fanatik bu sefer Büyükelçiliğimiz önünde bir kere daha kutsal kitabımızı yaktı. Bu yapılan alçaklıktır, İslam düşmanlığıdır. Bu insanlık hatasıdır. Bu iğrenç olay, tabir özgürlüğü kılıfına sokulamaz. CHP olarak, bu rezaleti bir defa daha lanetliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Olayın yapıldığı yer ve zamanlamanın da hayli dikkati cazip olduğunu tabir eden Öztrak, İsveç’in NATO üyeliği için Türkiye’nin onayını beklediği bir devirde, Türk Büyükelçiliği önünde bu iğrenç olayın gerçekleştirildiğini söyledi.

“BUNDAN EN ÇOK NEMALANACAK ADRESLER DE BELLİ”

Öztrak, “Bu iğrenç provokasyon neden Suudi Büyükelçiliğinin önünde değil, İran Büyükelçiliğinin önünde değil, Pakistan Büyükelçiliğinin önünde değil de Türkiye Büyükelçiliği önünde gerçekleştiriliyor? Bunun Türk kamuoyunu bilhassa provoke etmek için yapıldığı son derece açık. Bundan en çok nemalanacak adresler de belirli.” halinde konuştu.

CHP Sözcüsü Öztrak, bir basın mensubunun “Cumhurbaşkanının üçüncü defa seçilmesine ait anayasal ya da yasal bir mani olduğunu düşünüyor musunuz?” sorusuna, “Neyin ne olduğu Anayasa’da yazıyor. Bu Anayasa’yı yorumlamak da hukukçuların vazifesi. Seçime giderken biz milletin gündemini bu tartışmalarla işgal etmek istemiyoruz. Bu itirazları ülkenin hukukçuları natürel ki yapacaklardır.” cevabını verdi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir