CHP milletvekili Mürsel Alban’dan, Bakan Vahit Kirişci’yle ilgili özel jet iddiası

Marmaris’teki orman yangını 19 saatin sonunda denetim altına alınabilirken çeşitli argümanlar gündeme geldi. CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, gece görüşlü helikopterlerin hizmet alım ihalelerinin iki gün evvel bittiğini lakin yenilenmediğini, gece helikopter bulunamazken bakanın özel uçakla Adıyaman’a gittiğini ileri sürdü.

Alban, bu yangınlardan çıkan tomruk ihalesinde büyük bir rant olduğunu, birilerinin “organize bir çete kurduğunu” savundu. “Bizim her orman yangınında ciğerimiz yanarken birilerinin cebi doluyor” diyen Alban, şöyle devam etti:

“Marmaris’te yüzlerce hektar orman yanarken Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, özel jetle Adıyaman’a gitti. Kendine özel jet bulabilen orman Bakanı, ormanı gece söndürecek helikopter bulamadı. Zira ihale yenilenmedi, hizmet alımı yapılmadı. Orman bütün gece yandı. Söndürmekle görevli iktidar partisi AKP ve onun orman bakanı izledi.”

“MİLYARLIK VURGUN”

Alban, geçen yaz Muğla’da 70 bin hektar alandaki ormanın yandığını, yanan ağaçların kesim sürecinin birilerine metreküpü 155 TL üzere komik bir sayıdan verildiğine dikkat çekti. İhaleyi alan firmanın metreküpünü 155 TL’den aldığı tomrukları 730 Avro üzerinden Avrupa’ya sattığını, milyarlarca liralık bir “vurgun” yapıldığını kaydeden Alban, “Burada büyük bir ‘organize işler’ var. Büyük bir rant var” dedi.

“KİMLERE VERİLDİ?”

Alban, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi de verdi. Alban, şu soruları yöneltti:

“Eğer savlar doğruysa, yani gece görüşlü helikopterler için hizmet alım ihalesi 19 Eylül 2022 prestijiyle bittiyse, bunun öncesinde Savunma Sanayi Başkanlığı’nı yeni bir ihale açması konusunda neden uyarmadınız? Ülke genelinde 1 Ocak 2020 – 22 Eylül 2022 tarihleri ortasında çıkan orman yangınları sonucunda, yanan ağaçların kesim ihaleleri hangi firmalara, metreküpü kaç TL’den verilmiştir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir