Çanakkale Destanı’nın 109. yıldönümü BUÜ’de anıldı

BURSA (İGFA) – Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgen Osman, Türk Ocakları Bursa Şubesi Lideri Prof. Dr. Selçuk Kırlı, Işıklar Jandarma Astsubay Meslek Yüksekokulu Kumandanı Albay Recep Karabulut, akademik ve idari işçi ile çok sayıda öğrenci katıldı.

ZAFER GÜNÜMÜZE DE IŞIK TUTUYOR

Açılış merasiminde konuşan Rektör Prof. Dr. Ferudun Yılmaz, Çanakkale’de şehadetin neredeyse somut olarak lisana geldiğine söyledi. Hala o bölgeye yapılan ziyaretlerde birebir hissiyatın yaşandığına işaret eden Prof. Dr. Ferudun Yılmaz; “Milletlerin tarihinde böylesi deneyimler son derece istikamet vericidir. Bu toprakları vatan olarak koruma etmemizin en sağlam tepkisi Çanakkale’de gösterilmiştir. İçinde şehadetin olduğu deneyime ait ne kadar kelam ederseniz edin kafi gelmeyecektir. Gerçekten bu şuur tam manasıyla içimize işlemiş, şairlerimiz ve muharrirlerimiz kelam konusu destan üzerine çokça yazmışlardır. Çanakkale destanı, bu milletin o devrin harika gücü karşısında vatanını koruma için neleri gerçekleştirebileceğini gösterdiği üzere tıpkı vakitte günümüze ışık tutması açısından da ehemmiyet arz etmektedir. Ortadaki güç asimetrisine karşın Türk milletinin hiçbir formda yenilemeyeceğini kanıtlamıştır. Allah, devletimize ve milletimize zeval vermesin. Bir daha böylesi durumlar yaşatmasın” diye konuştu.

İKİNCİ DİRİLİŞ ÇANAKKALE’DE YAŞANDI

Türk Ocakları Bursa Şubesi Lideri Prof. Dr. Selçuk Kırlı ise Çanakkale zaferinin gerçek manada mübarek bir bahis olduğunu vurgulayarak; “Yüzyıllarca geri çekilen Türk’ün tekrar ayağa kalkarak üzerine gelenleri durdurduğu yer Çanakkale’dir. Bu toplantının isminin diriliş destanı olması çok kıymetlidir. Birinci dirilişi Ergenekon’da yaşadıysak, ikinci dirilişi Çanakkale’de yaşadık. Benim için İstiklal Savaşı’nın da başlangıcıdır. Türk Ocakları için Çanakkale çok mühimdir. Üstünde kan olmayan toprak beş para etmez. Burası bizim vatanımız, Çanakkale bu vatanın bizim olmasının başlangıcıdır” açıklamasında bulundu.

TÜRK TARİHİNİN EN ULU OLAYLARINDAN BİRİSİDİR

Çanakkale Bir Diriliş Destanı konferansında konuşmacı olarak yer alan Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran da; “Çanakkale, Türk tarihinin ulu bir sayfasıdır. Bunu bir defa en baştan söylemek gerekiyor. Gerçek bir vefat kalım savaşıdır. Karşı taraf bizim kazanmamıza baht vermiyordu. Lakin Türk beşerinin kanaatkarlığı, vatanseverliği ve imanı Çanakkale zaferini bize kazandırmıştır. Onun için diyorum ki bu zafer, Türk tarihinin en ulu olaylarından birisidir. Zaferlerimiz kadar yenilgilerimizi de unutmamak gerekiyor. Buralardan ders çıkarmak ve ülkemizi geliştirmeyi sürdürmeliyiz” formunda konuştu.

Konferansın sonunda Prof. Dr. Cemalettin Taşkıran’a iştirakleri ve sunumlarından dolayı teşekkür plaketi takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir