Bütçede faiz yükü azaldı

2023 yılı ek bütçesi TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edildi. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, ek bütçede faize ayrılan sarfiyatın düştüğünü söyledi. Kurulda konuşan Yılmaz, 80 milyar TL faizin ek bütçenin yüzde 7’si civarında olduğunu, bu sayının birinci bütçede yüzde 13 düzeyinde olduğunu lisana getirdi. Faiz harcamalarının bütçe harcamalarına oranla azaldığını da vurgulayan Yılmaz, “İlk başlangıç bütçesine nazaran aslında oransal olarak faizlerde bir düşüş kelam konusu” dedi. Yılmaz, 2002’de faiz masraflarının bütçenin geneline oranının yüzde 42 olduğunu anımsattı.

YENİ VERGİ YOK

Eleştirilere de yanıt veren Yılmaz, ek bütçeyi getirirken, yeni vergi varsayımı öngörmediklerinin altını çizdi. Cevdet Yılmaz, proje bazlı, direkt sermaye yatırımlarına yük verileceğini belirterek, Körfez ülkelerine gerçekleştirilen ziyaretlerin nedenini açıkladı. Yılmaz, “Ülkede kalıcı üretime, istihdama, ihracata güç verecek projeleri elbette istek ediyoruz ve bu istikamette de uğraş ediyoruz. Son periyotlarda yaptığımız ziyaretlerin özü budur” değerlendirmesini yaptı.

RESESYONA DÜŞMEMELİYİZ

Yılmaz, Türkiye iktisadının son 3-4 yılda büyüme ve istihdamda dünya ile kıyaslandığında, güçlü bir performans ortaya koyduğunu belirtti.

Enflasyonun kademeli bir formda düşürülmesi gerektiğini söz eden Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, “Enflasyonla gayret ederken bir taraftan da resesyona düşmememiz gerekiyor, öbür yandan toplumsal istikrarları gözetmemiz gerekiyor” diye konuştu. Yılmaz, enflasyonun kademeli bir biçimde düşürülmesi gerektiği için para siyasetinde da sıkı bir yaklaşıma hakikat bir değişime gittiklerini söyledi.

Deprem bölgesi için 112 milyar TL bağış

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra başlatılan Türkiye Tek Yürek Kampanyası’na da değinen Yılmaz, “85 milyar lira civarında nakit yatırılmış durumda. Bir taraftan da öteki kampanyalardan gelen yaklaşık 27 milyar lira var. Şu ana kadar 112,2 milyar lira bağış yapılmış. Toplanan ölçünün 38,2 milyar lirası harcandı. Kampanya hesabında 74 milyar lira var” bilgisini paylaştı. Cevdet Yılmaz, ayrıyeten Varlık Fonu’nun kontrolü kapsamdaki bütün şirketlerin KİT Kurulu ve Sayıştay tarafından denetlendiğini de kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir