Bu yıl 2,4 milyon dekar atıl alan tarıma kazandırıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı, “Tarım Arazilerinin Kullanımının Aktifleştirilmesi Projesi” (TAKEP) ile atıl bırakılan tarım yerlerinin kullanımının aktifleştirilmesine yönelik çalışmalarını sürdürüyor. Bakanlık, ekim programında olmayan ve nadasa ayrılan alanlar ile işletmeli tarıma uygun olmayan alanlarda uygun üretim tekniklerini kullanmak suretiyle, bitkisel üretimin artırılması emeliyle azami yüzde 75’i birebir dayanak ile ülke genelinde projeler başlatıyor.

Bu çerçevede Tarım ve Orman Bakanlığı il müdürlüklerince hazırlanan projelere ait yatırım hususları ortasında iklim değişikliğini dikkate alarak, uygun çeşitlerle hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkilerin üretiminin geliştirilmesi, işlemeli tarıma uygun olmayan topraklarda, katma kıymeti yüksek bitki cinslerinin üretiminin artırılması, hasat sonrası kayıpları azaltmak ve katma bedeli artırmak maksadıyla birincil üretim sonrası kurutma yahut sürece tesislerinin kurulması, doğal ekolojilerinde var olan bitki çeşitlerinin aşılama ve çeşit değişimi üzere teknik uygulamalarla ünite alandan elde edilen randımanının artırılması hedefleniyor.

2021 YILINDA 1,05 MİLYON DEKAR ALANDA EKİM YAPILDI 

Yürütülen çalışmalar çerçevesinde 2021 yılında 100 milyon lira bütçeyle 1,05 milyon dekar alanda ekiliş yapıldı. 1,05 milyon dekar alanın 982 bin 741’i tarla bitkilerine, 42 bin 298’i meyveye, 6 bin 558’i zerzevata, 11 bin 345 dekarıysa tıbbi aromatik bitkilere ayrıldı.
Hasat edilen eserler ile 120 bin ton üretim gerçekleştirildi. Ayrıyeten 2021 yılı için yapılan planlamada 1 milyon dekar alanda ekiliş yapılması hedeflenirken bu sayı 50 bin dekar daha fazla ekilerek aşıldı.

Atıl toprakların tarıma kazandırılması için 2021 yılında yapılan çalışmaların sonucunda uzun yıllardır azalışta olan tarla bitkileri ekim alanı 4 milyon dekar artış göstererek 160 milyon dekara çıktı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) datalarına nazaran 2020-2021 yılları ortasında nadas alanlarının 1,1 milyon dekar daraldığı görüldü. Yani nadas alanları 31,7 milyon dekardan, 30,6 milyon dekara düştü. Öte yandan, toplam işlenen alan 231 milyon dekardan 234 milyon dekara çıktı.

2,4 MİLYON DEKAR ALAN TARIMA KAZANDIRILDI 

Tarım ve Orman Bakanlığının proje çerçevesinde 2022 yılı için yaptığı planlamada ise 332 milyon lira bütçe ile tarla bitkileri, meyve, zerzevat ve tıbbi aromatik bitkilerden oluşması planlanan toplam 2,4 milyon dekarlık alanda yapılan ekiliş ile 663,3 bin ton üretim gerçekleştirildi.

Ayrıca hedeflenen sayılara ulaşılarak arz açığı bulunan eserlerin ekilmesi sağlandı ve son iki yılda 3,5 milyon dekar alan ekilerek ve 783 bin ton üretim yapıldı.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir