Birbirine neredeyse çarpan iki galaksinin fotoğrafları paylaşıldı

James Webb Uzay Teleskobu’nun faaliyetlerine başlamasıyla biraz göz arkasında kalan Hubble, bugün kendisini yine hatırlattı. 1990 yılının Nisan ayında uzaya fırlatılan Hubble Uzay Teleskobu, “Arp-Madore 608-333” olarak tanımlanan, yan yana duran iki galaksiden oluşan yapıyı gözlemledi.

İKİ GALAKSİ YER ÇEKİMİ KUVVETİYLE BİRBİRİNİ ETKİLİYOR

Webtekno’nun haberine göre Avrupa Uzay Ajansı tarafından paylaşılan manzarada iki galaksi, aslında birbirinden başka dursa da bu galaksiler daima birbiriyle etkileşim halinde. İki galaksi, yer çekimi kuvvetiyle daima birbirlerini etkiliyor, galaksilerin halleri vakitle çekim kuvveti sayesinde değişiyor.

Paylaşılan bilgilere göre Arp-Madore 608-333’un imgesi, gelecek araştırmalar için arşiv oluşturulmak üzere elde edildi. Bilim insanları, mevcut arşivlenen yapıları Hubble’ın gözlemlemesi için seçiyor. Bu seçim, Hubble’ın en kolay ve uğraşsız bir biçimde müşahede yapması için sırasıyla yapılıyor. Bu sayede Hubble, ömrünün sonuna yaklaşırken en fazla sayıda gözleme imza atabiliyor.

James Webb’in gölgesinde Hubble, 9 Eylül’de de bir müşahedesiyle gündeme gelmişti. Teleskop, bu defa SDSS J115331 ve LEDA 2073461 isimli birbiriyle çakışan galaksileri gözlemlemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir