Bilmiyorduk… Fonun kesilmesini değil verilmesini atlamışız: İsmailağa Cemaati’nin AB ile dansı

Avrupa Birliği (AB), son periyotta Hiranur Vakfı’nda çocuk istismarı davasıyla gündemde olan İsmailağa Cemaati ile “para ilişkisini” kesme kararı aldı. Avrupa Kurulu, İsmailağa cemaatine bağlı Yavuz Sultan Selim Vakfı’na verdiği hibeyi kesti. Kelam konusu fon, İslamofobi ile gayret ismi altında veriliyordu.

Politico sitesinde yayımlanan habere nazaran AB, birebir vakitte vakfa geçmişte verilen parayı da geri almak için teşebbüste bulunacak. Avrupa Komitesi Lider Yardımcıları Margaritis Schinas ve Věra Jourová’nın imzaladığı belirtilen fon kesme kararının, “Avrupa kıymetlerine gösterilen hürmete dair endişeler” gerekçesiyle alındığı belirtildi.

AB’nin 2021-2027 yıllarını kapsayan, Erasmus+ isimli 28,4 milyar euroluk hibe programı Yavuz Sultan Selim Vakfı’nı da kapsıyordu. Fon, “pandemi sonrası toplumsal ağlar ve bunların İslamofobi üzerindeki etkisini” bahis alan atölyeler için vakfa veriliyordu. Avrupa Parlamentosu’nun iki Alman üyesi nisan ayında, İsmailağa cemaatinin modülü olduğunu belirttikleri Yavuz Sultan Selim Vakfı’na verilen AB fonuna açıklık getirilmesi davetinde bulundu. Almanya’da Federal Anayasa Muhafaza Teşkilatı, İsmailağa’yı “aşırılıkçı” olarak sınıflandırıyor.

31 BİN EURO HİBE ALMIŞTI

Yavuz Sultan Selim Gençlik Derneği’nin Brüksel’den 31 bin 455 euro hibe aldığı belirtilmişti. Cemaatinin ‘Cübbeli Ahmet’ olarak tanınan üyesi Ahmet Mahmut Ünlü, “Eğitim için Avrupa Birliği’ne proje sunup onlardan para almak, 20-30 bin euro için bu zillete katlanmak asla câiz değildir” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir