Bildirici: Muhalif kanallarda dış haber yok, izleyici iç politikaya hapsediliyor

Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, muhalif 8 kanalı 3 gün boyunca izlediğini belirterek bu kanallarda dış haberlerin neredeyse hiç olmadığına dikkat çekti.

Bildirici, kendi internet sitesinde kaleme aldığı “Muhalif TV’lerin haber bültenleri dünyaya kapalı” başlıklı yazısında, “Üç gün boyunca izlediğim ana haber bültenlerinde yalnızca Artı TV’nin dış haberleri çeşitlendirerek ve detaylı olarak yayımladığını söyleyebilirim. KRT’de dış haber hiç yok, Flash Haber ve FOX’ta da çok az. Halk TV, Sözcü TV, TV 5 ve Tele 1’de başkalarına nazaran biraz daha fazla olsa da çoklukla bülten sonlarında birkaç dakikaya sıkıştırılarak geçiştiriliyor bu haberler. Toplam olarak bakıldığında Artı TV dışındaki muhalif kanallardaki dış haberlerin son derece yetersiz olduğunu söylemek mümkün” diye yazdı.

‘KÖRLEŞİYORUZ, VİZYONUMUZ DARALIYOR’

Bildirici’nin yazısından bir kısım şöyle:

“Eskiden tek kanallı TV çağında bile TRT’nin haber bültenlerinin bir kısmı kesinlikle dış haberlere ayrılırdı; dünyadan gelişmelerin aktarıldığı özel programlar yapılırdı. M. Ali Birand’ın 32. Gün’ü yüklü olarak öbür ülkelerde olup bitenleri belgeler halinde aktarır; izleyiciye dünyadan pencere açardı. Özel televizyonların kurulmasından sonra da uzun mühlet bu tıp haber ve programlar devam etti lakin yıllar içinde giderek azaldı.

Muhalif kanalların haberciliği de bu yoldan ilerledi; dünyaya gözlerini, kulaklarını kapattı. Artık artık bu TV’ler, birbirine öykünerek, haber bültenlerinde sunucuların haberlerden çok ferdî görüş ve yorumlarına yer veriyor. Sunucular, haber ile ilgili olsa da olmasa da izleyicilerin toplumsal medya üzerinden gönderdikleri iletileri okuyup yorumluyor, bunlarla dakikalar geçiriyor. Haber bültenleri bir çeşit haber gösterisine dönmüş durumda.

Muhalif televizyonların tümünün haber bültenleri iç siyaset odaklı. Politik gelişmelerden kalan vakitte ekonomik gelişmeler ve çarşı pazar söyleşileri de uzun uzun aktarılıyor. Toplumsal gelişmeler, sanat ve bilimle ilgili etkinlikler de izafî olarak çok az ekrana getiriliyor.

Komşu ülkelerde Türkiye’yi yakından ilgilendiren olaylar, hatta ülkemizdeki siyasi gelişmeler açısından kıymetli tecrübeler içeren gelişmeler bile izlenmiyor, aktarılmıyor. Dış haberlerin aktarılmaması, izleyicinin de iç siyasetin vıdı vıdılarına hapsedilmesi, dünyadan habersiz bırakılmaları sonucunu doğuruyor.

İzleyicisiyle, gazetecisiyle körleşiyoruz, vizyonumuz daralıyor. Bu yoldan bir an evvel dönmekte fayda var, lütfen…”

YAZININ TAMAMI

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir