Beylikdüzü Sahilindeki Çökmeler Sonrası ‘Sıvılaşma’ Uyarısı

Beylikdüzü Gürpınar kıyısındaki yürüyüş yolunda çökmeler artarak devam ediyor. Kıyı şeridinin üst kısımlarının heyelan alanı olduğunu belirten Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, ‘Kuzey Anadolu fay sınırı buraya yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Mümkün büyük bir zelzelede bu kıyı şeridimiz çok daha büyük ziyan görebilir. Sıvılaşmaya bağlı olarak da burası yaklaşık 1.5 metre daha denize hakikat kayacaktır’ dedi.

Beylikdüzü Gürpınar kıyısındaki yürüyüş yolunda oluşan çökmeler her geçen gün artıyor.

Çöken noktalara belediye grupları duba koyarak tedbir aldı.

Uzmanlar, kıyı şeridinde çökmelerin nedenlerinden birinin beton dolguların yere uygun yapılmamasından kaynaklandığını söyledi.

Çökmelerle ilgili konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi Jeoloji Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi, Yer Mekaniği Uzmanı Prof. Dr. Süleyman Dalğıç, şunları söyledi:

‘Bu göçüklerin en önemli nedeni natürel dolgunun güzel yapılmamasından kaynaklanıyor. Lodos esince dalgalar dolgunun ortasında girerek materyallerin bir kısmını tekrar denize çekmekte. Münasebetiyle kıyı yürüyüş bandında boşluklar oluşmakta ve buna bağlı olarak da çökmeler oluyor. Bu aslında can ve mal güvenliği açısından tehlikelidir. 

Bu alanların iyileştirilmesinin acil olarak yapılması gerekir. Doğal bir öbür neden bu alanların çabucak üstünde heyelan alanları var. Bu heyelanların topuk kısımları bu kıyıya çıkar. Münasebetiyle bu kısmından çıkan topuk hareketleri, bu dolguların deformasyonunda aktif rol oynayan ikinci bir parametredir. 

Buralara dikkat edilmesi gerekir diyoruz. Zira örneğin Kahramanmaraş sarsıntısında olduğu üzere rastgele büyük bir zelzelede bu kıyı yolu büyük ziyan görebilir’

Prof. Dr. Dalğıç, Gürpınar kıyısında sıvılaşmaya dikkat çekerek, şu ihtarlarda bulundu:

‘Kuzey Anadolu fay sınırı buraya yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta. Muhtemel büyük bir sarsıntıda bu kıyı şeridimiz çok daha büyük ziyan görebilir. Bu nedenle buralarda acil tedbirler alınması gerekiyor. Burada tsunami olayını da bekleyebiliriz lakin tsunamiden çok bu kıyıda sıvılaşma olayı var. Sıvılaşmaya bağlı olarak da burası yaklaşık 1.5 metre daha denize yanlışsız kayacaktır. 

Olası sarsıntı yaz aylarında insanların kıyıda yürüdüğü bir günde yaşanırsa vatandaşlarımız büyük ziyan görebilir. Münasebetiyle burada acil tedbirler alınmasını gerekiyor. Bu alandaki dolguların daha kaliteli yapılması lazım’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir