Bayram dönüşü köşe yazılarının konusu CHP: Ankara’daki sır odası

Bülent Orakoğlu – CHP’de Kılıçdaroğlu muhaliflerinin Ankara’da gizlice kurdukları ‘Sır Ofis’? – Yeni Şafak

“14-28 Mayıs seçimleri hezimeti sonrasında Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkanlık’tan istifa etmemesi üzerine CHP adeta karıştı. Hem parti tabanından ve partinin üst seviye yöneticilerinden hem de seçmenden CHP’yi destekleyen medya ve gazetecilerden çok reaksiyon alan Kemal Kılıçdaroğlu, koltuğu tekrar bırakmadı. ‘Gemi benim kaptan da benim’ diyerek değişim davetlerine kulaklarını tıkadı. Fakat partisindeki reaksiyonları bastıramadı. Evvel ‘Baba oğul gibiyiz’ dediği İBB Başkanı “Değişim gerekiyor” diyerek genel başkanlık koltuğuna göz kırptı. Lakin Kılıçdaroğlu koltuğu yeniden bırakmadı. İstanbul eski CHP İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise Ekrem İmamoğlu’nun genel lider adaylığına karşı ‘Profil’ üzerinden sert bildiriler yolladı. Kılıçdaroğlu-İmamoğlu tansiyonunun bir savaşa dönüşüp CHP’yi çok bir halde negatif etkilemesi üzerine Ekrem İmamoğlu’nun başlattığı değişim krizi ile ilgili sıcak bir gelişme yaşandı. Partide Kılıçdaroğlu’nu istifa ettirmek için CHP’nin eski Genel Sekreteri Lider Sav’ın önderlik ettiği SIR Ofis Ankara’da kuruldu. SIR Ofis Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifasını sağlamaya yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Değişim tartışmalarını başlatan eski CHP’lilerin, Sav’la görüştükten sonra açıklama yaptıkları ortaya çıkmıştı. İlerleyen günlerde değişim daveti yapacak isimler ortasında CHP’li Selin Sayek Böke ve Veli Ağbaba da vardı. Veli Ağbaba’nın önümüzdeki günlerde Kemal Kılıçdaroğlu’na misyonu bırakması için davet yapacağına yönelik güçlü tezler da kelam konusu.”

Dr. Hüseyin Özkahraman – CHP ve değişim – Cumhuriyet

Geleceğe dair umudun çoğaltılabilmesi için yeni devirde geçmiş prosedürlerin aşılması gerekiyor. Demokratik temayüller hayata geçirilmedikçe, yılların emeği ziyan olacaktır. Son günlerde, daima olarak değişimden dem vuruluyor. Fakat, gerçek değişim, yönetici takımlar ve bireylere indirgenmemeli. Bu çeşit uygulamalar, görelidir ve sorunu çözemez. Kurultay kararı doğrudur. Örgütlerlerde yapılacak değişim, yenilenmenin değerli bir adımıdır. Lakin, formül ve kurallar değişmedikçe istenilen ölçüde ilerleme sağlanamaz. Parti içi demokrasinin yolunu açabilmek için, kolektif bir iradenin oluşmasına, üyelerin kelam ve karar süreçlerinin her evresinde faal iştirakine, kurultay öncesi tüzüğün demokratik bir muhtevada tekrar yazılmasına ihtiyaç vardır. Böylece, parti içi demokrasinin önü açılacaktır. “

Fuat Bol – Muhalefette başkan arayışı – Hürriyet

“Kılıçdaroğlu, CHP’yi öylesine çığırından çıkardı ki, dünya yansa bunların hasırı yanmıyor. Fırtına da bile, partide tek yaprak kımıldamıyor. Koca ana muhalefet partisini muma döndürdü ki onca başarısızlıklar ve hezimetlerden sonra bile kimseden çıt çıkmıyor, çıkamıyor.

Bu, az-buz bir muvaffakiyet değildir. Bahse husus muvaffakiyetler elbetteki Kılıçdaroğlu’nun şahsını ilgilendiren kazanımlardır. O kazanırken partisi batmış, bunun hiçbir kıymeti yoktur. Hakikaten olmamıştır da.

Kılıçdaroğlu, bu bakımdan Mesut Yılmaz’a benzemektedir. O da ANAP’ın başında iken, Şanlıurfa vilayet liderine varıncaya kadar takımlarını Rizelilerden doldurmuştu. Kılıçdaroğlu da, mezhebi bir hesapla, CHP’de takımlaşma yapmaktadır.

Her ikisi de, siyasi parti genel lideri kaldılar ancak muma çevirdikleri partilerini mum üzere erimekten kurtaramadılar.

Kılıçdaroğlu’nun ikinci büyük başarısı ise, onca benzemezi ve hatta birbirlerine düşman gözüken çeşitli siyasi partileri, seçim öncesi Erdoğan karşısında bir ortaya getirip birebir potada eritmesidir.”

Örsan K. Öymen – CHP’de prensip ve demokrasi – Cumhuriyet

“Kılıçdaroğlu koltuğunu ve CHP’deki misyonunu korumak için artık de hiçbir samimiyeti olmayan tüzük değişikliği çalışmalarını başlattı. Sanki 13 yıldır aklı neredeydi?

Kılıçdaroğlu’nun misyonu nedir?

CHP’yi, başta laiklik olmak üzere, kurumsal kimliğinden ve unsurlarından kopartmak!

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlık koltuğunu tüm mağlubiyetlere karşın korumakta ısrar etmesi diğer türlü açıklanamaz!

Çünkü global emperyalist tasarım, Türkiye için “ılımlı İslam” modelini uygun gördü! Türkiye’de iktidar da, muhalefet de, buna nazaran tasarlandı!

O nedenle CHP’de değişim istediğini tez edenler, yalnızca tüzüğe odaklanıyorlar; CHP’nin unsurlarından ve kurumsal kimliğinden, Mustafa Kemal Atatürk’ün Aydınlanma ihtilallerinden hiç kelam etmiyorlar.

O nedenle CHP’de değişim istediğini tez edenler, cumhuriyetçilik, halkçılık, devletçilik, laiklik, ulusçuluk, devrimcilik, toplumsal demokrasi, demokratik solculuk prensiplerini ve kavramlarını bir bütün olarak savunmuyorlar; partinin ideolojisini, tarifini bile yanlışsız dürüst yapamadıkları “sosyal demokrasi” sözcüğüne indirgiyorlar.

Bu tıpkı vakitte CHP’nin, ideoloji, takım, seçmen ve taban üzerinden, bölünüp parçalanması projesidir.”

Evren İhtilal Zelyut – CHP lideri değişmeden Türkiye değişemez! – Yeniçağ

İktidar gelir dağılımını bozdu ve yandaşlarına akıtıyor. Model üretmek yerine tüketmeyi öne çıkarıyor. Firmaların gelirleri masraflarını karşılamıyor zira yüksek teknolojiye dayalı ürettiği mamuller yok…

Peki tek hatalı iktidar mı?

Bence değil…

Bu tertip 20 yıldır devam ediyor mu?

Peki bu tertibi yasal sonlar içinde değiştirmesi gereken kim?

Muhalefet de bu tertibin sürmesinde rol oynayan bir odaktır.

Seçimlerden evvel ben dâhil milyonlarca insan Kılıçdaroğlu’na takviye verdik.

Ne için?

Mevcut sistemi değiştirmek için.

Peki bu vazife başarılı oldu mu? Hayır!

O vakit sistemi değiştirecek yeni fikirlere alan açılması gerekmez mi?

20 yıldır vekillik yapan ve ‘Muhalif Oligarşiyi’ tesis etmiş beşerlerle sistem değişir mi?

Hükümet şöyle, hükümet bu türlü diye diye aslında muhalefet imkânlarına çoktan razı gelmiş, CHP merkezine çöreklenmiş kalmış zihniyeti değiştirmek Türkiye’de değişimin birinci adımıdır.

Değişim evvel CHP’de başlamalıdır. Evvel ‘Muhalif Oligarşi’ tasfiye edilmeli sonra yeni bir plan ve bakış açısı, yeni takımlarla iktidarın karşısına çıkılmalıdır.”

Yüksel Baysal – CHP’de değişim en dorukta başlamalı! – Yurt Gazetesi

“Hemen, derhal ve şartsız olarak Kemal Kılıçdaroğlu’nun o koltuğu boşaltması lazım.

Değişim olmazsa umut da olmaz çünkü…

Yok yerel seçimi geçirelim, parti dağınıklık imgesi sergilemesin” üzere kelamların hiçbir geçerliliği yok.

Kemal Kılıçdaroğlu orada kaldığı sürece umudun mezarı daha derine kazılacaktır.”

Turgay Develi – Kılıçdaroğlu daha şanslı – Sol

“Seçimlerin akabinde Kılıçdaroğlu ‘keşke aday olmasaydım’ niyetini aklından geçiriyor mudur bilmiyorum lakin, insan eti yiyen balıklarla dolu havuzdan her yanı yara bere içinde ve can havliyle de olsa kurtulduktan sonra kendisini havuza kimin attığını arayan, fakat sorumluluk üstlenen birini bulamayan fıkradaki kahramandan daha şanslı olduğu kesin.

Daha şanslı, çünkü en azından seçimlerden evvel CHP Genel Merkezi’ni tribüne çevirip, oturdukları koltukları da vuvuzela üzere kullanıp olabildiğince gürültü çıkararak ‘Her şeyimizsin sen, Kılıçdaroğlu!’ diye tezahürat yapıp, bunun karşılığında hem kendilerini, hem de neredeyse her biri bir siyasi partinin TBMM’de küme kurmasına yetecek kadar arkadaşlarını değişik vilayetlerden milletvekili seçilecek yerlerden listeye yazdıran yol arkadaşlarının artık ‘karşı tarafa’ geçtiklerini gördüğü için, hiç olmazsa havuza kendisini kimin ittiğini öğrenmiş olmalı.”

Fuat Uğur – Şükran hanım bile isyan ederken Kılıçdaroğlu’nun üç etaplı plânı – TV 100

“Şükran Kütükçü; yani Sayın Kılıçdaroğlu’nun Özel Kalem Müdürü.

Kılıçdaroğlu’nun Maliye Bakanlığı’ndaki misyonuyla başlayan süreçte sırasıyla BAĞKUR Genel Müdürü, Özel Kalem Müdürü, SSK Genel Müdürü, Özel Kalem Müdürü sonrasında CHP önderinin İstanbul Milletvekilliği ve CHP Küme Başkanvekilliği sırasında danışmanı, son olarak da 2010 yılından bu yana CHP Genel Lider Özel Kalem Müdürü ve Genel Başkan Danışmanı olarak vazife yapıyor.

Yaşını göstermiyor fakat tam 36 yıldır, lisana kolay.

Evet, Şükran hanım Kemal Bey’in yalnızca özel kalemi değil, tıpkı zamanda KARA KUTUSU sayılır. Kemal bey onu bugüne kadar kendisine sadık, sağ kollarından biri olarak görüyordu. Kuşkusuz Kemal bey için can acıtıcı olacaktır bu türlü sırt çevirmeler.

Şaşırmayın.

Engin Altay ve Bülent Tezcan bile saf değiştirdikten sonra ne denilebilir ki?

Ama Kemal beyin bilmediği ya da görmezden geldiği bir şey daha vardı. Argümanlara göre Şükran hanım CHP’deki değişim isteyenleri adeta örgütleyen isimlerin başında geliyordu.

Benim merak ettiğim, Şükran hanım Özgür Özel’le mi yoksa Ekrem İmamoğlu’yla mı birlikte çalışıyor? Bana Özgür Özel daha yakınmış üzere geliyor. Bu ortada laf açılmışken Özgür Özel’in çalışmalarını inanılmaz bir süratle sürdürdüğünü ve Kemal beyefendiyle hiç de söylendiği üzere Ekrem İmamoğlu’na karşı bir ittifakın ögesi olarak temasta bulunmadığını anti parantez belirtelim.

Nereden nereye.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir