Bakan Kacır, AB’den vize serbestisi talep etti

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, AB Komisyonu’nun Komşuluk ve Genişlemeden Sorumlu Üyesi Oliver Varhelyi’yi kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen görüşmede; endüstrinin yeşil ve dijital dönüşümü alanında AB ve Türkiye ortasında kurulabilecek işbirlikleri, rekabetçilik ve yenilik alanında AB tarafından Türkiye’ye sağlanan iştirak öncesi fonlarının faal idaresi, Dijital Avrupa Programına Türkiye’nin iştiraki ve program kapsamında Türkiye işletmelerine sağlanacak takviyeler ile Türkiye’de kurulacak Avrupa Dijital İnovasyon Merkezleri ele alındı. Türkiye’nin Dijital Avrupa Programı’na iştirakine ait mutabakat imzalandı. Görüşmenin akabinde Bakan Kacır ve Varhelyi açıklama yaptı.

‘YENİ FIRSAT PENCERELERİ DOĞACAĞINI ÜMİT EDİYORUM’

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, AB ile yürüttükleri iş birliklerinden olumlu çıktılar almalarının, gelecek ismine umut verici olduğunu belirterek “Dijitalleşme ve inovasyon, Türkiye ile AB ortasındaki iş birliğine yönelik çok büyük fırsatlar doğuruyor. AB’nin; bilim, teknoloji ve inovasyon alanındaki yetkinliklerinden yararlanmayı ve bu ekosisteme güçlü bir halde katkıda bulunmayı önemsiyoruz. Bu doğrultuda ülkemizin, Türkiye’nin Dijital Avrupa Programı’na iştirakine ait mutabakatın iki tarafça da imzalandığını söz etmekten büyük memnuniyet duyuyorum. Toplamda 7,5 milyar Avro bütçeli bu program, hepimiz için tarihi bir fırsat sunuyor. Program; yüksek başarımlı hesaplama ve yapay zeka alanlarında stratejik altyapıların kurulumuna ve bu alanlarda gereksinim duyulan insan kaynağının yetiştirilmesine finansman sağlıyor. Ülkemizin bu stratejik programa iştiraki sonucunda paydaşlarımızın; program kapsamında kurulan kritik öneme haiz altyapılardan faydalanabileceğini, Avrupa Kurulu tarafından açılan davetlere müracaatta bulunarak komite hibelerini almaya hak kazanabileceğini belirtmek isterim. Bu imkanlarla Dijital Avrupa Programı; başta ’lerimiz olmak üzere, ekonomimizin bütün paydaşlarının dijital ve yeşil dönüşümüne katkı sağlamakla kalmayacak, tıpkı vakitte beşeri sermayemizin dijital maharetler alanında yetkinliklerini de güçlendirecek. Bu açıdan, Dijital Avrupa Programı ‘Milli Teknoloji Hamlesi’ maksatlarını de tamamlayıcı bir niteliğe sahip. Bu programla birlikte endüstrimizin, KOBİ’lerimizin ve kamu kurumlarımızın dijital dönüşümünü destekleyecek Avrupa Dijital İnovasyon Merkezlerini de ülkemizde kuruyoruz. Dijital Avrupa Programı ile birlikte her iki taraf için de yeni fırsat pencereleri doğacağını ümit ediyorum” diye konuştu.

‘AB, BİZİM EN KIYMETLİ TİCARİ ORTAĞIMIZ’

Bakan Kacır, Türkiye’nin sanayi üretim ve ihracat odaklı ataklar ile birlikte her geçen gün Avrupa’nın kıymet zinciri içerisinde rolünü güçlendirdiğini tabir ederek “Bu adımların sonucunda Türkiye ile AB ortasındaki ticaret hacmi, geçtiğimiz yıl 196 milyar doların üzerine çıktı. AB şu anda bizim en değerli ticari ortağımız. Birçok kesimde ülkemiz Avrupa’nın üretim merkezi haline geldi. Bugün Türkiye olarak; güneş paneli, beyaz eşya, ticari araç, düz cam ve çimento üretiminde Avrupa’nın 1 numarasıyız. Dallarımızın rekabetçiliğini korumak ve yaşanabilir bir geleceği çocuklarımıza bırakmak için, yeşil dönüşümü gerçekleştirmek ajandamızın en üst sıralarında yer almakta. Bu noktada, son devirde somut plan ve projeleri hayata geçirdik. Hazırladığımız ‘Yeşil Mutabakat Aksiyon Planı’ ile Avrupa Yeşil Mutabakatına ahenk sürecimizi başlattık. Tüm dünyayı ilgilendiren yeşil dönüşüm alanında somut projeler oluşturmak için, IPA III Programı başta olmak üzere AB ile iş birliğine açık olduğumuzu belirtmek isterim.AB tedarik zincirinde yer alan Türkiye’ye sağlanacak takviyeler, sırf ülkemize değil Avrupalı paydaşlarımızın yeşil dönüşüm gayelerine ulaşmasını da mümkün kılacaktır” dedi.

‘VİZE SORUNU OLUMSUZ SONUÇLAR DOĞURUYOR’

Kacır, vize serbestisine de değinerek, “Vize rejiminde mevcut durum yalnızca Türkiye ve Türk vatandaşları için değil birebir vakitte AB için de çok boyutlu olumsuz sonuçlar doğuruyor. Avrupa kıymet zinciri içerisinde güçlü pozisyonda olan sanayicilerimizin, Avrupa araştırma alanında faal katkı sunan bilim insanlarımızın, Avrupa’nın teknolojik gelişimine dayanak sunan girişimcilerimizin, mühendislerimizin, Avrupa’yı daha yakından tanımak isteyen gençlerimizin amaçlarına, mefkurelerine pürüz koyan vize siyaseti nedeniyle Türkiye ile AB ortasındaki işbirliği potansiyelini faal bir formda kıymetlendiremiyoruz. Dileğimiz bir an evvel vize serbestisi için AB’nin somut ilerleme kaydetmesi” tabirlerini kullandı.

Varhelyi ise görüşmede Türkiye – AB alakalarının olumlu bir yerde ilerletilmesi için AB’nin bilim, araştırma ve yenilik alanında Türkiye ile kurduğu mevcut işbirliğinin güçlendirilmesini hedeflediklerini, bu süreçte Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın kilit bir role sahip olduğunu, yüksek başarımlı hesaplama, yapay zeka, çip ve pak güç teknolojileri alanında Türkiye ile stratejik iştirakler kurmak istediklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir