Antalya Muratpaşa’nın şampiyonu ‘Konuksever’

ANTALYA (İGFA) – Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nca yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesinin de temelini oluşturan Muratpaşa Belediyesi’nin geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart, Nisan 2016’da 2 mahallede pilot uygulama olarak başladı. Pilot çalışmada elde edilen muvaffakiyetin akabinde proje tüm Muratpaşa’ya yaygınlaştırıldı.

‘Atma, biriktir, kazanalım’ sloganıyla uygulanan projeyle Muratpaşalılar cinslerine nazaran ayrıştırdıkları atıkları Çevreci Komşu Kart takımlarına teslim ederek hem konut ekonomilerine katkı sağlıyor hem de çevreyi koruyor. Atıklar karşılığında kazanılan paralar kartlara yükleniyor. Çevreci Komşu Kart, Türkiye’nin her noktasında kredi kartı POS aygıtı olan tüm işyerlerinde kullanılabiliyor. Online alışverişte ve başka tüm ödemelerde kullanabilen kartta biriken paralar, tüm bankamatiklerden nakit olarak da çekilebiliyor.

Çevreci Komşu Kart projesinin başladığı Nisan 2016’dan 2024 yılı nisan ayı sonuna kadar geçen müddette 23 milyon 535 bin 941 kilogram atık ayrıştırılmış olarak toplandı. Konut iktisadına ek gelir yaratan projeyle, ilçe sakinleri atmayıp biriktirdikleri atıklar karşılığında 10 milyon 721 bin 504 lira kazandı.

ŞAMPİYON KONUKSEVER

2024 yılı Nisan ayında ise Muratpaşa’nın en çevreci mahallesi Konuksever oldu. 11 bin 181 kilogram atığı belediyenin takımlarına teslim eden Konuksever Mahallesi sakinleri 10 bin 836 lira para kazandı. Konuksever Mahallesi birebir vakitte 2016’dan bu yana 1 milyon 470 bin 906 kilogram atık ölçüsüyle Çevreci Komşu Kart projesine en çok dayanak veren mahalle oldu. Bunun karşılığında ise 743 bin 104 lira kazandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir