Almanya Federal Meclisi ilaç kıtlığına karşı yeni yasayı onayladı

Federal Meclis’te yapılan oylamada “Patent dışı ilaçlarda teslimat darboğazlarıyla uğraş ve çocuk ilaçlarının tedarikini uygunlaştırma yasası (ALBVVG)” olarak isimlendirilen yasa tasarısı hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Hür Demokrat Parti’nin (FDP) oylarıyla kabul edildi.

Böylelikle, Federal Meclis, hükümetin ilaç tedarik sıkıntılarıyla gayrette önlemler alması konusunda yolu açtı.

Yeni yasa, ilaçta sabit fiyatlar, indirim muahedeleri ve çocuk ilaçlarının tedariki alanında yapısal tedbirler getiriyor.

Yasaya nazaran, ilaç şirketleri muhakkak ilaç ve antibiyotiklerde en az 6 aylık stok bulundurma zorunda olacak.

Çocuklar için ilaçların yetersiz olduğu durumlarda eczaneler başka üreticilerin etkin bileşenlerini daha kolay dağıtabilecek. Çocuk ilaçları için sabit fiyat ve indirim mutabakatları kaldırılacak.

Avrupa’da üretilen antibiyotikler tercih edilecek ve kıtada tekrar daha fazla antibiyotik ilaç üretilmesi için kamu teşvikleri sağlanacak.

Almanya’da Kovid-19 pandemisiyle başlayan tedarik zincirindeki aksaklıkların neden olduğu ilaç derdi tenkitlere neden oluyordu.

Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach söz konusu yasa taslağını nisan ayında açıklamıştı.

Lauterbach, çok tasarrufun son birkaç yılda Almanya’da patentsiz ilaç arzını değerli ölçüde kötüleştirdiğini belirterek, Almanya’nın ilaç satış pazarı ve üretim yeri olarak tekrar daha cazip hale gelmesi gerektiğini vurguladı.

Alman Federal İlaç ve Tıbbi Aygıtlar Enstitüsü (BfArM) geçen yıl Almanya’da tedarik ıstırabı yaşanan 299 ilacın listesini internet sitesinde yayımlamıştı.

BfArM’ye nazaran tedarik darboğazının nedeni Çin ve Hindistan üzere ülkelerden gelen teslimatların yetersizliğiydi.

Avrupa’da maliyet nedeniyle uzun yıllardır ilaç üretimi azalmıştı.

Almanya’da eksik olan ilaçlar ortasında antibiyotikler, diyabet ilaçları, kanser ilaçları, bağışıklık sistemiyle ilgili ilaçlar ve ağrı kesiciler yer alıyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir