Almanya Başbakanı Scholz: AB ile Türkiye ilişkilerinin gelişeceğine inanıyorum

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo ile başşehir Berlin’de düzenlenen ortak basın toplantısında açıklamalarda bulunan Almanya Başbakanı Olaf Scholz, “İhtiyaç duyulduğu sürece Ukrayna’ya kapsamlı dayanak sağlamaya devam edeceğimiz konusunda mutabıkız. Bu hem savaş periyodu hem de savaşın sona ermesinden sonraki yine yapılanma devri için geçerli” dedi. Orpo ile bilhassa Avrupa Birliği’nin (AB) yeni devletlerin iştirakine nasıl hazırlanabileceğini ve hazırlanması gerektiğini tartıştıklarını aktaran Scholz, şunları söyledi: Çünkü biz Batı Balkan ülkelerinin, Ukrayna’nın, Moldova’nın ve ileriye dönük olarak Gürcistan’ın AB yoluna girmelerini istiyor ve bu bahiste onları destekliyoruz. Geçen yaz Prag’da yaptığım konuşmada AB olarak bunu başarmak için nasıl bir konut ödevi yapmamız gerektiğini açıkça söz ettim. Çünkü AB lakin âlâ bir pozisyona sahip olursa jeopolitik bir birlik olarak misyonunu yerine getirebilir. Scholz, bunun için AB’nin karar alma süreçlerinin hızlandırılması gerektiğini vurgulayarak ekim başında İspanya’da düzenlenecek gayriresmi Avrupa Kurulu’nda de bu bahsin ele alınacağını lisana getirdi.

“AB ile Türkiye münasebetlerinin gelişeceğine inanıyorum”

Scholz, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) ile ilgili bağlarına de değinerek, “AB ile Türkiye, bilhassa Yunanistan ile Türkiye ortasındaki bağların daha da gelişebileceğine inanıyorum” dedi. Alman Şansölye, Türkiye’de Meclis’in İsveç’in NATO üyeliğine muhtemelen yaz tatili sonrası onay verebileceği konusunda beklenti olduğuna işaret ederek, “Bana kalırsa (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sözleri) uygulamaya da yansıyacaktır. Bu, bizim de çarçabuk istediğimiz bir şey. İsveç, NATO’ya çok yeterli ahenk sağlayacaktır ve bu da ortak güvenliğimizi büyük ölçüde artıracaktır” diye konuştu.

“İsveç katılana kadar üyeliğimiz tamamlanmış sayılmaz”

Finlandiya Başbakanı Petteri Orpo’da gerekli olduğu surece Ukrayna’yı desteklemeye devam edeceklerini söyledi. Ülkesinin İsveç ile birlikte NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiklerini hatırlatan Orpo, şunları kaydetti: “İsveç katılana kadar üyeliğimiz tamamlanmış sayılmaz. İşte bu nedenle Vilnius’taki tepeden evvel Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsveç’in üyeliğini ilerletmeye hazır olduğunu duymak bizim için büyük bir haberdi. Tıpkı Şansölye üzere ben de söylenenlerin gerçeğe dönüşeceğine inanıyorum. Daha dün İsveç Başbakanı ile görüştüm, o da her şeyin yoluna gireceğine inanıyor. Stockholm’e tavsiye edebileceğim tek şey çalışmaya devam etmeleri. İsveç’in NATO dışında kalması için hiçbir neden yok. Orpo, ülkesinde ırkçı partilerin olduğu savlarını reddederek, “Fin hükümeti, liberal demokratik pahaları temsil eder. Irkçılığı reddediyoruz. Hükümette ırkçı parti bulunmuyor” sözünü kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir