Alman gazete yeni dönemi yazdı: Erdoğan önemli sinyaller veriyor

2023’ün en kıymetli toplantısı olarak görülen NATO doruğu sona erdi. Tepeye Türkiye’nin adımları damgasını vurdu.

İsveç’in üyeliğine yeşil ışık yakan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO Başkanlar Tepesi kapsamında bir dizi ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

ABD Başkanı Biden, Fransız lider Macron, Alman Şansölye Scholz’un da ortalarında olduğu Dünya başkanları ile bir ortaya gelen Erdoğan’ın diplomasi trafiği tepenin son günü de sürat kesmeden devam etti.

Erdoğan, Vilnius’ta Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi.

İki önderin aylar sonra birinci kez yüz yüze gerçekleştirdiği görüşmeyi mercek altına alan Alman medya kurumu RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND) şu değerlendirmede bulundu;

‘Türk devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzünü Batı’ya çeviriyor. Bu tıpkı vakitte Türkiye’nin komşu Yunanistan ve Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile sıkışan münasebetine yeni bir hareket getiriyor.’

Erdoğan’ın bu atılımının Atina ile olan ilgilerde müspet tesiri olacağına dikkat çeken RND, ‘Erdoğan, NATO doruğunun oturum ortalarında Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile bir ortaya geldi. Konuşma, başlangıçta planlanandan iki kat daha uzun sürdü ve diplomatlar bunu güzele işaret olarak kabul ettiler’ dedi.

‘Erdoğan kıymetli sinyaller veriyor’

Türkiye’nin yeni dış siyasetini inceleyen bir öteki Alman gazete Frankfurter Rundschau ise Avrupalı siyasilere davette bulundu.

Andreas Schwarzkopf imzalı tahlilde ‘Erdoğan değerli sinyaller veriyor. Batılı hükümetler onun davranışlarına olumlu bakmalı’ denildi.

Yunan Kathimerini gazetesi ise ülkenin yeni dışişleri bakanı Yorgos Gerapetritis ile bir mülakat yaptı.

Yunan bakan: İlk adım atıldı

Türkiye ile yeni devri pahalandıran Yunan bakan açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

‘Yunanistan Başbakanı’nın Türkiye Cumhurbaşkanı ile Vilnius’ta yaptığı görüşme, karşılıklı anlayış dileği atmosferinde gerçekleşti. Âlâ niyetle bir diyalog başlatıyoruz ve bu yeni uğraşa dürüstlük ve inancın damgasını vurmasını istiyoruz. Birinci adım atıldı. Ege’de şu anda hakim olan sakinlik, bu yeni başlangıcın verimli olabilmesi için gerekli bir ön şarttır. Lakin gerçek bir dostluk, barış ve işbirliği muhtemelliğine ulaşmak vakit ve tutarlılık gerektirecektir.

‘Yunan Hükümeti bir işbirliği ve diyalog ortamı arzulamaktadır’ diyen Gerapetritis kelamlarına şöyle devam etti;

‘ Direkt bir irtibat kanalına hakikat birinci adımlarını attığım Türk meslektaşımla emniyetli ve istikrarlı bir alaka kurmayı şahsî olarak sabırsızlıkla bekliyorum.’

Türkiye’nin Batı ve özellikle Avrupa Birliği ile bağlantılarına ait olarak, Yunanistan’ın konumun besbelli olduğunun altını çizen Gerapetritis, ‘Avrupa-Türkiye münasebetlerinde ilerleme, son derece kırılgan bir bölgede istikrara katkıda bulunacaktır’ dedi.

Yunan bakan gerilimden uzak durmanın iki tarfın da faydasına olduğunu vurguladı ve şu değerlendirmede bulundu;

‘Yunanistan-Türkiye münasebetlerinde sükunet ortamının devam etmesi ve tansiyondan uzak durulmasının başlı başına karşılıklı fayda sağlayan bir durum, büyük bir kazanım olduğu muhakkaktır.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir