AKP’li il başkanının 4 kardeşinin kamuda dikkat çeken yükselişi

AKP Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’nın dört kardeşinin de kamudaki süratli yükselişine dikkat çeken CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, savlarını Meclis gündemine taşıdı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “AKP İl Başkanı, kardeşlerine makam mı dağıtıyor?” sorusunu yönelten Buyruk, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’a da peyzaj firması bulunan Kırıkçı’nın kentteki millet bahçeleri ihalelerine müdahale edip etmediğini sordu.

 Şanlıurfa’da Endülüs Peyzaj ismindeki firmasıyla peyzaj işleri yapan AKP İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı’ın, Millet Bahçesi ihalelerini aldırdığı firmalara peyzaj işi için taşeronluk yaptığı ve kamuda farklı makamlarda misyon yapan dört kardeşinin önünü açtığı tezleri Meclis gündemine taşındı. CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, Kırıkçı’ya yönelik ihale tezlerini Etraf, Şehircilik ve İklim Bakanlığının, Kırıkçı’nın kardeşlerinin kamudaki yükseliş argümanlarını ise hem Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın hem de ilgili bakanların yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sundu. Buyruk, şunları söyledi:

İki kardeş de vilayet müdür yardımcısı

 “Kırıkçı’nın bir kardeşi Mehmet Arif Kırıkçı, kentte Vilayet Ulusal Eğitim Müdür Yardımcısı olarak misyon yapıyor. Öbür kardeş Mustafa Kırıkçı da Gençlik ve Spor Vilayet Müdür Yardımcısı. Kardeşlerden başkası de Harran Üniversitesi Toplumsal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı ve Bölüm başkanı olan Abdullah Cevdet Kırıkçı. Öbür kardeş de ağabeyinin vilayet lider yardımcılığından vilayet başkanlığına getirilmesinin akabinde Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğinden istifa eden Mahmut Kırıkçı. 

 Belediyede işe gitmeden maaş mı alıyor?

 Ancak, hala Kırıkçı’nın belediyede takımı bulunuyor. Bu durumda Mahmut Kırıkçı, belediyede ne iş yapıyor? Belediyede işe gitmeden maaş mı alıyor? Bu soruların da yanıtlanması gerekiyor. Öte yandan binlerce üniversite mezunu işsiz geziyorken, taban fiyatlı işler için yüz binlerce üniversite mezunu gencimiz İŞKUR kapılarında kuyruk oluştururken, bu Kırıkçı ailesinin ne özelliği var da her bir kardeş başka makamlarda tıpkı anda yükselebiliyor?

 İhalelerde taşeronluk iddiası

Bu aile saadetinin yanı sıra İl Başkanı Kırıkçı’nın yapmış olduğu ticaret de tartışma konusu. Kırıkçı, Endülüs Peyzaj ismindeki şirketiyle 2018 yılına kadar, Siverek, Eyyübiye ve Akçakale belediyelerinden ihale alıyordu. O yıllarda almış olduğu ihalelerin toplam bedeli o günün parasıyla bir milyon TL’ye yakın. Bu şirket ihalelerin neredeyse tamamına yakınında tek teklif veren şirket olmuş. Bu da ihalelerin adrese teslim olduğu kuşkusunu uyandırıyor. Daha sonra Kırıkçı’nın AKP vilayet idaresine girdiği tarihten bu yana da kağıt üzerinde ihale almamış olduğunu görüyoruz. Fakat, çok önemli bir biçimde Kırıkçı’nın diğer firmalara ihale aldırdığı ve bu firmalara taşeronluk yaptığı argümanlarını duyuyoruz. Son olarak Viranşehir ve Eyyubiye ilçelerinde TOKİ tarafından yaptırılan millet bahçeleri işinde de ihaleyi alan firmanın peyzaj işlerini yaptığı argüman ediliyor. Etraf ve Şehircilik Bakanlığının bu argümanları kesinlikle aydınlatması gerekiyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir