AKP Sözcüsü Çelik’ten 14 Mayıs açıklaması: Çözülmezse Cumhurbaşkanımız yetkisini kullanır

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik katıldığı canlı yayınında gündeme ait soruları yanıtladı, açıklamalarda bulundu.

“ÇÖZÜLMEZSE CUMHURBAŞKANIMIZ YETKİSİNİ KULLANIR”

AKP Sözcüsü Çelik, “Artık seçim 14 Mayıs’ta diyebilir miyiz?” sorusuna “Artık katılaştı.” karşılığını verdi.

Seçime ait, “Meclis’ten karar alınması için muhalefetle bir görüşme yapılır mı, yoksa bu kararı Cumhurbaşkanı mı verecek?” sorusuna ise Çelik, şu karşılığı verdi:

“Türkiye demokratik deneyime sahip bir ülke. Küçük bir güncelleme yapılıyor. Bu erken seçim manasına da gelmez. O zamanki seyahat yoğunluğu, vatandaşlarımızın yurt içindeki hareketliliği dikkate alınarak bunun rastgele sıkıntı edilmeden Meclis’ten çözülmesi halinde zati sorun çözülür. Çözülmezse Cumhurbaşkanımız yetkisini kullanır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim tarihine ait gereken işareti verdiğini belirten Çelik, Türkiye’nin büyük bir deneyimle, olgunlukla ve sakinlikle bu seçimi gerçekleştirebilecek yetkiye sahip olduğunu tabir etti.

Çelik, Sinan Ateş cinayetine ilişkin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “torbacılara öldürttüğünüz Sinan Ateş” sözünü kınadıklarını, lanetlediklerini ve utanç verici bulduklarını söyledi.

Burada bir cinayetten bahsedildiğini, devletin adliyesi ve emniyetinin iş başında olduğunu aktaran Çelik, “Sayın Kılıçdaroğlu bazen kendisini adliye, bazen ordu, bazen yargı yerine koyuyor. Dün de küme konuşmasında bir sürü kişiyi tehdit etti, ‘AK Parti’ye oy verirseniz iki elim yakanızdadır.’ diyerekten. Sayın Kılıçdaroğlu’nun yakasına yapışacağı tek kişi kendisidir. Bu türlü bir tehdit olmaz. Biz var olduğumuz sürece buna müsaade etmeyiz.” diye konuştu.

Çelik, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız’ın “Erdoğan’ın ayakkabısını elimizle yalamamız lazım” kelamlarının sorulması üzerine, “Bu tabir yanlış bir tabir. Küme Liderimiz kendisiyle konuşmuş. Hiçbir halde bizim üslubumuzda, değerlerimizde olmayan, ne siyasi ne kültür olarak kabul etmeyeceğimiz bir tabir.” değerlendirmesini yaptı.

“MHP ile kimi kritik vilayetlerde ortak liste göstermeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna Çelik, şöyle yanıt verdi:

“Bizim seçim işleri liderimizle MHP’deki seçim işleri başkanı arkadaşımız arasında genel liderlerin iradesi doğrultusunda çok da âlâ gidiyor. Çok uyumlu ve prensiplerde çok süratli anlaşarak, büsbütün seçime odaklanmış olarak. Bu bahsettiğiniz bahis ile ilgili bir gündem olmadı. Gündem olduğu vakit kıymetlendirilir.”

“HİÇ BİR DEMOKRASİ TERÖRE DAYANAK VERİLMESİNE MÜSAADE ETMEZ”

Çelik, HDP’ye yönelik kapatma davasına ait de bütün demokrasiler açısından terörün kırmızı çizgi olduğunu söyledi.

Meclis’te siyasal katılma yolları açıkken çalışan bu türlü bir düzeneğin terörle yan yana duran siyaset biçimi içerisinde olmaması gerektiğinin altını çizen Çelik, “Bütün dünya ayağa kalktı, bütün Türkiye ayağa kalktı, İsveç’te PKK’lıların Cumhurbaşkanımızın maketini yaparak yaktığı taarruzlara dönük. CHP’ye, YETERLİ Parti’ye teşekkür ettik. Burada bir tablo var hiçbir demokrasi teröre dayanak verilmesine müsaade etmez.” diye konuştu.

Terörün insanlık cürmü olduğunu vurgulayan Çelik, “(Teröristlere sırtımızı yasladık) diye açıklama yapacaksınız ondan sonra da demokrasi, hak ve hukuk diyeceksiniz. Bu türlü bir iki yüzlülük olamaz.” dedi.

“26 Ocak’ta 6’lı masa toplantısı yapılacak. Tahminen o toplantıdan sonra adayın ne vakit açıklanacağını duyuracaklar? AK Parti olarak bu gelişmeleri nasıl gözlemliyorsunuz?” sorusu üzerine Çelik, “Muhtemelen bunlar adaylarını temmuzda açıklayacaklar. Seçimden sonra. Ben hiç bu kadar Türk siyasi hayatında apolitik bir süreç görmedim. Bu kadar toplantı yapılıyor. Aslında istişare etmek üzere istişare toplantısı yapılıyor. ‘Bir sonraki istişareyi nasıl yapacağız?’ diye.” değerlendirmesini yaptı.

“ALTILI MASA MİLLETE BEDEL ÖDETECEK BİR MODEL”

Çelik, DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu’nun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AK Parti ile “altılı yönetim” modeline yönelik açıklamalarına ait soru üzerine, şu tabirleri kullandı:

“Bu, siyaset değil. Ortaya çıkan model, altılı masa içindeki her parti genel liderinin kendi konumunu müdafaasıyla ilgili millete bedel ödetecek bir model. Bu modeller millet için, vatandaş için üretilmemiş. Bu masa, altılı masa aktörleri ortasındaki güç istikrarının nasıl kurulacağıyla ilgili üretilmiş. Bu model, milleti yönetmeye değil, altılı masayı yönetmeye talip.”

Altılı masanın adayının kim olacağının merak konusu olmaktan çıktığını tabir eden Çelik, “Kılıçdaroğlu aday olursa ne dersiniz?” sorusuna karşılık, “Bizim için hiç fark etmez.” sözünü kullandı.

BAŞÖRTÜSÜNE ANAYASAL TEMİNAT TEKLİFİ

Çelik, başörtüsüne anayasal garanti getiren kanun teklifinin Meclis’ten geçmesini dilek ettiklerini belirterek, “Bizim önümüze gelen bu taslaklarda ve tekliflerde, ileriye dönük makus niyetli olarak kullanılabilecek ya da içinde bu sıkıntının geçmişte açtığı yaraları tekrar açabilecek birtakım tabir yetersizlikleri, birtakım söz boşlukları kelam konusu.” değerlendirmesinde bulundu.

“BİR JENERASYONUN HAYATI İNANCI NEDENİYLE KARARTILDI”

Muhalefetin, AK Parti’nin teklifinde yer alan “dini inanç” tabirinin ileride meselelere neden olacağını düşündüğünün hatırlatılması üzerine Çelik, şunları söyledi:

“Türkiye’de başörtülü genç kızların okula girmesi, ‘Bunlar moda sebebiyle başörtüsünü tercih ediyorlar. O yüzden yasaklayalım, bu güzel bir moda değil’ diyerek mi yapıldı? Yoksa dini inançları yüzünden örtmeleri sebebiyle mi yapıldı? Uzayda yaşamıyoruz, soyut bir toplumda ve soyut bir ülkede bunu tartışmıyoruz. Net konuşalım. O vakit yapılan şeyler var. Bir jenerasyonun hayatı yalnızca dini inançları sebebiyle, başörtüsü örttükleri için karartıldı. Hayalleri, okulları, eğitimleri, gelecekleri çalındı.”

Çelik, teklifin Meclis’ten geçmeme ihtimaline ait, “Büyük bir çelişki içerisine düşerler. Şanlı Meclis’in misyonu bu siyasi iradeyi tecelli ettirmektir.” diye konuştu.

EYT DÜZENLEMESİ VE BORÇ YAPILANDIRMA

EYT düzenlemesine ait soru üzerine Çelik, düzenlemenin 1 hafta, 10 gün içerisinde Meclis’e geleceğini, ocak sonu ve şubat başında çıkmış olacağını söyledi.

Çelik, borç yapılandırma paketi düzenlemesinin çeşitli ülkelerde yapıldığını ve vaktinde ödeme yapanlara haksızlık etme anlamı taşımadığını vurguladı.

AK Parti Sözcüsü Çelik, “2018 seçimlerinde milletvekili adayı olmadınız ve 2023 seçimlerinde aday olacak mısınız?” sorusuna, “Bizde ferdî karar yok, ortak akıl ile kolektif kararlar var.” cevabını verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir