ABD’den Erdoğan’ın İsveç çıkışına jet yanıt: Hazırlar

İsveç ve Danimarka vatandaşlığı bulunan ve Moskova’ya yakın bir figür olarak bilinen Rasmus Paludan’ın hafta sonu Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği yakınlarında Kuran yakma provokasyonu sonrasında yansılar giderek artıyor…

Paludan’ın yetkililere evvelce haber vererek göz nazaran göre Kuran yaktığı yakışıksız hareket sonrasında dün Cumhurbaşkanı Erdoğan kimi açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan, “İsveç idaresi, hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız, evvel Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Müslümanların dini inancına hürmet göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda rastgele bir takviye göremeyeceksiniz” demişti.

Paludan, berbat hareketinden sonra, “Korkuyorum. Hiç beklediğim üzere olmadı” demişti.

Erdoğan, “Ülkemizin büyükelçiliği önünde bu türlü bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO’ya üyelik müracaatları konusunda artık bizden rastgele bir hayırhahlık bekleyemeyecekleri açıktır… Yok bu türlü bir şey, bu türlü bir dayanağı bizden beklemeyin” yorumunu yapmıştı.

“HER İKİ ÜLKE DE NATO’YA HAZIR ÇÜNKÜ…”

Erdoğan’ın bu açıklamasından birkaç saat sonra ABD’den jet bir cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’nın basın toplantısında bakanlık sözcüsü Ned Price basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Price Türkiye ile İsveç ortasında yaşanan tansiyon ile ilgili sorulara cevap verdi. Price, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üye olmaya hazır olduğunu söylerken, “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği konusundaki konumumuzu biliyorsunuz. İdaremizden ve Kongre üyelerinden bunu duydunuz. Biz onların NATO üyeliklerini destekliyoruz. Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılmaya hazır. Hazırlar zira askeri yeterlilikleri var ve iki ülkeyle de güvenlik iş birliğimiz uzun yıllara dayanıyor. Birlikte tatbikat yaptık, iş birliği yaptık ve bilgi paylaştık. Ayrıyeten bu ülkeler NATO’ya katılmaya hazırlar zira gelişmiş demokrasileri var” dedi.

“NATO’YU ZAYIFLATMAK İSTİYOR”

Kuran yakma aksiyonunu ise tasvip etmediklerinin altını çizen Price, “Yasal olmasına karşın uygun değil. Yasal olan vahim olabilir. Bence İsveç bu olayda bu kategoriye düşüyor” sözünü kullandı.

Kuran yakma olayından kısa bir mühlet evvel İsveç’in başşehri Stockholm’de nahoş bir aksiyon daha gerçekleşmişti.

Price, Kuran yakma hareketini gerçekleştiren Paludan’ın ise provokatör olduğunu söyledi. Price, “Bu olayın ardındaki şahısların NATO’yu zayıflatmak ve Avrupalı müttefiklerimiz ve partnerleri ortasında taammüden sorun çıkarmak istediğini düşünüyoruz. Biz Finlandiya ve İsveç’in NATO müttefiki olmaya hazır olduğunu hissediyoruz” dedi.

Bir muhabirin, “Erdoğan’ın kelamlarının bu iki ülkenin üyeliğine kapıların kesin olarak kapandığı manasına gelip gelmediği” konusundaki sorusu üzerine ise Price evvel net bir yanıt vermek istemedi. Lakin daha sonra ise, “Bizim değerlendirmemize nazaran Finlandiya ve İsveç NATO’ya katılmaya hazır. Biz bunu kamuoyunda açıkça söyledik ve bunu özel görüşmelerde de açıkça söyledik. Kongremiz bu mevzuyu net bir formda ortaya koydu” yorumunu yaptı. Price, “Nihayetinde Finlandiya ve İsveç, bu karara ve mutabakata Türkiye ile birlikte varmalılar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir