ABD’de Mehmet Öz ve rakibi Fetterman, canlı yayında kozlarını paylaştı

Harrisburg kentinde gerçekleşen canlı yayının odak noktası iktisat, kürtaj, halk güvenliği, göçmenlik sorunu, eğitim ve dış siyaset oldu.

Sadece Pennsylvania seçmeninin değil tüm ABD genelinde merakla beklenen tartışmanın açılış konuşmalarında Fetterman, Öz’ü televizyon karakteri olmakla ve palavra söylemekle suçlarken, Öz de Fetterman’ı “aşırı bir pozisyonda” olmakla eleştirdi.

Öz, “Washington’a edebi, dengeyi, görmek istediğiniz şeyleri getirmek istiyorum. John Fetteman ise her şeyde çoka kaçıyor ve bu çok konumlar hepimize ziyan veriyor.” diye konuştu.

EKONOMİ TARTIŞILDI

Ekonomi konusunda adaylara yöneltilen soruda Öz, Fetterman’ın vali yardımcısı olarak vergileri yüzde 46’ya yükseltmeye çalıştığına dikkati çekerek, “Bunu kendi vergilerini tam 67 kere ödemeyerek yaptı. Tekrar ediyorum, 67 kere vergi ödemedi fakat benimkini ve sizinkini yükseltti. Bunlar radikal ve çok pozisyonlar” dedi.

Öz, Fetterman’ı Pennsylvanialıların kıymetlerinden kopuk olmakla eleştirerek, “Ameliyat odasında sıkıntı kararlar veren bir cerrah olarak, yüksek enflasyondan umutsuzca acı çeken bir nüfusa vergileri yükseltmek zorunda kalmamak için bütçeyi kesmelerini sağlayacağım.” biçiminde konuştu.

Fetterman da enflasyon ile çaba edilmesi gerektiğine belirterek, “Ancak bunun ne olduğunu Dr. Öz anlayamaz, biliyorsunuz onun devasa 10 mansiyonu var.” sözleri ile rakibinin mal varlığı hakkındaki savları gündeme getirmeyi tercih etti.

KÜRTAJ KONUSU MASAYA YATIRILDI

Ülke gündeminin en ateşli hususlarından biri olan kürtaj problemi, Öz ile Fetterman ortasındaki seçim tartışmasında da masaya geldi.

Öz, federal hükümetin kürtaj tartışmalarına karışmasına karşı olduğunu vurgulayarak, “Eyaletler kendi kürtaj kararlarını kendileri vermelidir. Bayanlar, hekimler, lokal siyasi önderler.. ulusumuzun en uygun fikirleri ortaya koyması için demokrasiye müsaade verilmelidir” tabirlerini kullandı.

Fetterman de, kürtaj konusunda kararın bayanlar ile hekimler ortasında olması gerektiğine inandığını belirterek, ABD Yüksek Mahkemesi’nin, haziranda iptal ettiği ülke genelinde kürtaj hakkını anayasal olarak garanti altına alan 1973 tarihli “Roe-Wade kararını” tekrar yasa haline getirmek için gayret edeceğini söyledi.

Eyalette bulunan yeraltı güç kaynaklarının kullanımından kentlerde artan kabahat oranlarına kadar adaylar tartışma boyunca durumlarını ortaya koymaya çalışırken göçmenlik sorunu da gündeme geldi.

Öz, Demokratların göçmenlik siyasetleri ile sonda büyük bir felaket oluşturduklarına işaret ederek, “Sınırdaki zorlukları anlarım. Benim annem ve babam da göçmendi, yasal göçmenliğin bize ne sunduğunu biliyorum fakat John Fetterman’ın desteklediği büsbütün geçirgen açık hudutlar kartellerin insan kaçakçılığı operasyonlarından yararlandığı bir insanı kriz yarattı” dedi.

“Güvenli sonların şefkatle bağdaşabileceğine inanıyorum” diye karşılık veren Fetterman de göçmenlik sıkıntısına daha kapsamlı partiler üstü bir tahlil gereksinimi olduğunu, sistemsiz göçmenlerin otobüslere doldurularak ucuz siyasi numaralara alet edilmemesi gerektiğini söyledi.

“CUMHURİYETÇİ PARTİ KİMİ ADAY GÖSTERİRSE ONU DESTEKLERİM”

Canlı yayında dış siyaset konusunda sorulan soruya Fetterman, ABD’ye en büyük tehdit olarak Çin’i gördüğünü belirtirken, Öz ise İran ile müzakereleri süren Nükleer muahedeye ve Ukrayna savaşı ile güç krizine sebep olan Rusya’ya değinerek, “Putin’i geri püskürtmenin en uygun yolu ve Çin’e öğretilecek en uygun ders Amerikan gücünün üstün hakimiyet kurmasıdır.” dedi ve bunun için Pennsylvania ve ülkedeki yeraltı güç kaynaklarının kullanılmasını gerektiğini belirtti.

2024 Başkanlık seçimlerinde Donald Trump ile Joe Biden’ın tekrar karşı karşıya kalması durumunda kimi destekleyecekleri sorusuna ise Öz, “Cumhuriyetçi Parti kimi aday gösterirse onu desteklerim.” derken, Fetterman de, Biden’in “iyi bir aile adamı” olduğunu fakat enflasyon ile daha fazla çaba etmesi gerektiği karşılığını verdi.

Tam bir saat süren tartışmada, adaylara sorulan sorular için 60 saniye, karşılık hakkı için de 15 saniye mühlet verildi.

Mayısta felç geçiren Fetterman’ın sıhhat durumu bu tartışmada en fazla merak edilen mevzulardan biri olurken, Fetterman moderatörün sıhhat raporunu yayınlayıp yayınlamayacağı sorusuna “Doktorlarım hizmet etmeye uygun olduğumu söylüyor, ben de o noktada duruyorum.” demekle yetindi.

Felç geçirmesine karşın siyasi kampanyasına devam eden Fetterman, konuşurken sözlerle ilgili sorun yaşadığı için, moderatörlerin gerisinde tartışma boyunca alt yazı ekranı kullanıldı.

Kongre’de istikrarları değiştirecek eyaletlerden biri olarak görülen Pennsylvania adayları Öz ve Fetterman’ın canlı yayın tartışması 8 Kasım orta seçimlerine iki hafta kala birinci ve son defa yapılmış oldu.

8 KASIM 2022 ORTA SEÇİMLERİ

Amerikalılar, 8 Kasım 2022’deki orta seçimlerde, bulundukları eyaletlerdeki valilik ve öteki lokal durumların yanı sıra Kongrenin Temsilciler Meclisindeki 435 sandalyenin tamamı, Senatodaki 100 sandalyenin de 35’i için sandığa gidecek.

ABD seçim sisteminde 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyelerinin hepsi, biri ABD liderinin seçildiği genel seçimlerde, oburu de orta seçimde olmak üzere her iki yılda bir sandığa gidiyor.

Altı yıllığına seçilen Kongrenin 100 üyeli Senato kanadı üyelerinin de üçte biri, her iki yılda bir seçimle yenileniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir