ABD yeni bir koronavirüs türü geliştirdi: Uzmanlar ‘korku senaryosu’ dedi

2019’un Aralık ayında Çin’de ortaya çıkıp tüm dünyaya yayılan Covid-19 dünyada birçok istikrarın değişmesine neden oldu.

Hürriyet’in İngiliz Daily Mail gazetesinden aktardığı habere nazaran, ABD’li bilim insanları ölümcül bir koronavirüs geliştirdi.

ÖLÜM ORANI YÜZDE 80

Boston Üniversitesi’nin laboratuvarında geliştirilen virüse ‘kabus suşu’ ismi verildi. Kelam konusu suşla enfekte olan 10 fareden 8’i Boston Üniversitesi laboratuvarında öldü.

Başka bir deyişle kâbus varyantı olarak anılan suşun öldürme oranı yüzde 80. Bilim insanları vefat oranı bu düzeyde olan bir virüsün ortaya çıkmasını ‘kâbus senaryosu‘ olarak niteliyordu.

Araştırmacılar, yepyeni Wuhan Covid suşuna Omicron’un Başak proteinini ekledi. Bu da virüsü yepyeni halinden kat kat daha ölümcül hale getirdi.

Virüs manipülasyon araştırmaları kısa müddette bilim dünyasının bir numaralı gündem unsuru oldu.

İsrail hükümetinin önde gelen bilim insanlarından Profesör Shmuel Shapira, ‘Bu büsbütün yasaklanmalı, ateşle oynuyor‘ dedi.

ÇİN’İN KORONA DOKÜMANLARINDAKİ ŞOKE EDEN İFADELER

Ancak bu istikamette çalışmalar yapan tek ülke ABD değil. Geçtiğimiz periyotta Çin’in ‘Koronavirüs belgeleri‘ ABD’li yetkililer tarafından ele geçirilmiş ve Çin’in sır üzere sakladığı proje deşifre olmuştu.

ABD basınında geniş yer bulan kelam konusu evraklara nazaran, Çinli bilim adamları son altı yıldır Koronavirüs dahil biyolojik ve genetik silahlar üzerinde araştırmalar yürütüyor. Tıpkı dokümanlara nazaran, 2015’ten beri SARS koronavirüslerinin askeri potansiyelini kıymetlendiren Pekala idaresi bu projeyi mümkün bir ‘Üçüncü Dünya Savaşı’ senaryosu için hazır tutuyor.

Söz konusu dokümanlarda bu proje bir savaş durumunda ‘zaferin temel silahı‘ olarak isimlendiriliyor ve ayrıntılı incelemeler sunuyor. Evraklarda Üçüncü Dünya Savaşı’nın beklenenin bilakis kimyasal ve nükleer silahlar ile değil, biyolojik silahlar ile yapılacağı tezi yer alıyor.

ABD tarafından Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine atılan iki atom bombasına atıfta bulunan evraklarda biyolojik silahların yeni bir dünya savaşında ‘zafer için temel silah‘ olacağının altı çiziliyor.

Halk Kurtuluş Ordusu’nda vazife alan bilim adamlarının hazırladığı evrak, hastalıkların ‘daha evvel hiç görülmemiş bir şekilde‘ silah yapmak için manipüle edilmesini incelediğini argümanı yer alıyor.

Belgelerde biyolojik silahların azamî etkiyi göstermesi için gereken şartlar da özetleniyor. Evraklarda ‘biyolojik akın gece yahut şafak vakti sabit rüzgar istikameti olduğu vakitte yapılmalı‘ tabirinin yer aldığı argüman edildi.

DSÖ MERCEK ALTINA ALMIŞTI

Pandeminin başladığı günden beri tekraren ortaya atılan bu sav ile ilgili geçtiğimiz aylarda Dünya Sıhhat Örgütü’nden (DSÖ) değerli bir açıklama gelmişti.

DSÖ tarafından yayınlanan raporda koronavirüsün yarasalar dahil öteki bir hayvan yoluyla insanlara bulaşabileceği riskinden kelam edilirken, komplo teorilerinin yaygın olduğu laboratuvar sızıntısının ise son derece düşük olduğu kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir